wersja testowa serwisu

Agrounia ruszyła z 48-godzinnym strajkiem! Blokowana jest krajowa 12 w Rękoraju. Co się tam dzieje?

Agrounia ruszyła z 48-godzinnym strajkiem! Blokowana jest krajowa 12 w Rękoraju. Co się tam dzieje?

W środę, 4 sierpnia o godzinie 8.00 ruszył 48-godzinny strajk rolników zorganizowany przez Agrounię. Protest odbędzie się w miejscowości Rękoraj pod Piotrkowem Trybunalskim, na drodze krajowej  12. W tej chwili na miejscu, jest kilkudziesięciu rolników - hodowców trzody chlewnej, głównie z powiatu piotrkowskiego. Drogę - w obu kierunkach - blokuje ok. 40 traktorów, ale jak zapowiada Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, będą dojeżdżać kolejni.

Rolnicy, podobnie, jak w lipcowym proteście mają transparenty z napisem "wojna o wieś". Strajk rozpoczęło wystąpienie hodowców trzody chlewnej w gminy Moszczenia i Grabica, którzy opowiedzieli o swoich problemach w codziennej rolniczej działalności. Michał Kołodziejczak nawiązał też do najświeższych informacji o podwyżkach dla parlamentarzystów.

Rolnicy zapowiedzieli, że jeśli w czwartek, rząd nie podejmie rozmów z protestującymi, ci pójdą o krok dalej i zablokują strategiczne rondo pod Piotrkowem Trybunalskim na skrzyżowaniu miejscowej autostrady i drogi S8.

- To będzie 2-dniowa blokada drogi w Rękoraju w pow. piotrkowskim. PiS ciągle niszczy rolnictwo. Rolnicy z bezradności wychodzą kolejny raz na drogi. Ostatnim razem jeździli traktorami. Tym razem staną i zablokują ważne rondo. Świnie kiszą się w chlewniach, nie można ich sprzedać z powodu chorych przepisów. Cena świń spada, rolnicy dokładają do produkcji. Mają na to wpływ złe rozwiązania w walce z ASF. Premier turysta jeździ po kraju. Nie odpowiada na pisma AGROunii. Udaje, że nie widzi problemu. Jesteśmy gotowi do spotkania z premierem. Kolejny raz wzywamy go do rozmów. Zwracamy uwagę na problemy rolników, których nikt nie podejmuje – piszą na Facebooku działacze Agrounii.

Ważne informacje dla kierowców: 

Jadący trasą Łódź-Piotrków Trybunalski (bądź w przeciwnym kierunku), powinni korzystać z autostrady A1, co pozwoli uniknąć poważnych opóźnień w podróży. Kierowców będzie wspierała policja, która pojawi się m.in. na węźle Piotrków Trybunalski Południe i będzie kierowała ruchem.

Jadący od strony Łodzi DK12 lub autostradą A1 w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, powinni od węzła Tuszyn dojechać autostradą A1 do węzła Piotrków Trybunalski Południe, gdzie będą mogli zawrócić i kontynuować podróż drogą ekspresową S8.

..