Akcja "Szkoła do hymnu". Świętowanie w Proszeniu

dsc00871.movsnapshot00.302020.-1605212540

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu oraz wychowankowie Oddziału Przedszkolnego oddali hołd bohaterom.

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Co roku uroczyste obchody odbywają się 11 listopada. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu oraz wychowankowie Oddziału Przedszkolnego oddali hołd bohaterom, dzięki którym Polska znów była autonomicznym państwem. Uczcili wydarzenia sprzed 102 lat, które sprawiły, że Rzeczpospolita po 123 latach niewoli pojawiła się na mapie Europy.

„Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać."


Ignacy Krasicki „Hymn do miłości ojczyzny"

10 listopada 2020 r. Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu przyłączył się do kolejnej już edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła do hymnu" i o symbolicznej godzinie 11:11 dzieci odśpiewały brawurowo „Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób oficjalnie rozpoczęło się wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych była uroczysta akademia. W tym roku jednak ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie świętowano tak doniośle jak zawsze. Uczniowie klas IV-VIII łącząc się za pomocą komunikatorów nagrali, pod opieką pań: Karoliny Sikorskiej, Gabrieli Kotyni, Joanny Mroczkowskiej-Chrząstek oraz Katarzyny Seget, przedstawienie okolicznościowe z okazji 102 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. Do przedstawienia przyłączyły się również klasy I-III, którym to jeszcze w minionym tygodniu udało się nagrać w szkole swoją część przedstawienia.

Powstała wspaniała akademia, każdy może być jej uczestnikiem. Pomimo, że osobno, to jednak razem. Inicjatywa godna powtórzenia.

Źródło: UM Wolbórz