wersja testowa serwisu

Ambitne plany inwestycyjne Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach

yun_0011__kopia_00001mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf

Nowa jakość boisk piłkarskich, przebudowa bieżni przy ul. Tetmajera, remont szatni na najstarszej hali w mieście, czy stopniowe przechodzenie na technologię LED – to ambitne plany spółki i miasta na 2021 rok.

- Przed nami kolejny pracowity rok. Będziemy dalej inwestować w miejskie obiekty, aby zapewniać sportowcom najwyższą jakość. Taki kierunek obraliśmy sobie kilka lat temu i teraz sukcesywnie realizujemy jego kolejne etapy – zapowiada prezydent Krzysztof Jażdżyk. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że właśnie w ostatnich latach miasto rozwija się bardzo dynamicznie. Dotyczy to nie tylko infrastruktury drogowej czy sfery kulturalnej, ale przede wszystkim przestrzeni sportowej, która zmieniła się nie do poznania.

- Sport jest bardzo ważny dla wielu z nas, dlatego od lat planując budżet, znaczną część środków przeznaczamy właśnie na rozwój skierniewickiego sportu i wsparcie klubów sportowych – dodaje prezydent. - Lepsze warunki do treningów, przekładają się na sukcesy sportowe, których nie brakuje w ostatnim czasie. Jesteśmy dumni z naszych sportowych ambasadorów i chcemy dla nich jak najlepiej.

Pracownicy OSiR od wielu lat realizują wizję samorządu, który stawia na sport. Jest to bardzo ważne szczególnie dziś w dobie pandemii, kiedy niezwykle istotna jest kondycja fizyczna, jak i psychiczna. Przez ostatnie kilka lat udało się znacząco poprawić bezpieczeństwo na wszystkich miejskich obiektach, wprowadzając nową jakość na: orliki, hale sportowe, korty czy stadion miejski. Bieżące naprawy i remonty, odważne przebudowy i cała masa pracy, przy zaangażowani wielu ludzi przyniosły oczekiwane efekty, dzięki czemu infrastruktura sportowa w mieście jest na coraz wyższym poziomie.

- Wspólnie z samorządem zrobiliśmy już bardzo wiele - podsumowuje prezes Marek Kujawski. -W 2020 stworzyliśmy kolejną przestrzeń do treningów przy ul. Tetmajera (Pisaliśmy o tym TUTAJ). Kompleksowo odrestaurowaliśmy miejscową halę nr 3 gdzie m. in.: odmalowaliśmy szatnie i pomieszczenia, wymieniliśmy oświetlenie i parkiet, wyremontowaliśmy łazienki i siłownie, a także wybudowaliśmy saunę. Wcześniej odpowiednio przystosowaliśmy stadion przy ul. Pomologicznej wraz z szatniami i pomieszczeniami klubowymi do wymogów obowiązujących w trzeciej lidze, dzięki czemu piłkarze Unii bez wstydu mogli reprezentować miasto w rozgrywkach ligowych, jak i w starciach Pucharu Polski z Widzewem czy Piastem Gliwice – wylicza prezes OSiR. (Nowe szatnie TUTAJ) (Stadion TUTAJ)

A to nie koniec. Ostatnie lata skierniewiczanom będą kojarzyć się zapewne z budową nowego obiektu przy ul. Trakcyjnej (osiedle Rawka) czy kompleksu boisk plażowych w centrum (TUTAJ). Nie sposób nie wspomnieć także o remoncie miejskich orlików, przebudowie sali konferencyjnej, wydzieleniu kolejnych miejsc do treningów siłowych wraz sauną (TUTAJ), czy dodatkowych sektorów do gry w siatkówkę na hali nr 2. To tylko część zrealizowanych zadań, a kolejne lata zapowiadają się równie intensywnie.

Murawy piłkarskie spełniające najwyższe standardy

Jednym z priorytetów na ten rok jest odpowiednie przygotowanie boisk. Chodzi o obiekty przy ul. Pomologicznej i Tetmajera. Pod koniec roku udało się wykonać znaczący krok w tym kierunku. - Ambicjonalnie podeszliśmy do pielęgnacji naszych boisk. Chcemy zapewnić użytkownikom najwyższą jakość, dlatego zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt – wrzecionówkę z najwyższej półki, która poza niezbędnymi pracami naprawczymi, pomoże nadać murawie nowy kształt – tłumaczy Kujawski. - To już zupełnie inna technologia. Maszyna nie tylko kosi trawę pod linijkę, ale również pozwala przeprowadzić kilka zabiegów jednocześnie: od wałowania i równania, przez koszenie po stylizację. Nasi pracownicy zostali już odpowiednio przeszkoleni w tym temacie.

Warto dodać, że w ostatnim czasie przeprowadzono także dogłębną ekspertyzę boisk przy ul. Tetmajera i Pomologicznej. Po konsultacjach z profesjonalistami, którzy na co dzień dbają o boiska ekstraklasy oraz przeprowadzeniu specjalnych badań gruntu, nakreślono odpowiedni harmonogram prac przy pielęgnacji zieleni. Prace powinny wystartować wraz z początkiem marca. Wszystko będzie jednak uzależnione od warunków atmosferycznych.

Więcej miejsca i lepszy odbiór widowiska sportowego

Jeszcze w 2020 roku rozpoczęto dalsze inwestowanie w stadion miejski, gdzie już w grudniu wygospodarowano dodatkową przestrzeń treningową. A to wszystko dzięki usunięciu starego ogrodzenia, które nie tylko zabierało cenne miejsce, ale i utrudniało odbiór sportowego widowiska (więcej o tym pisaliśmy TUTAJ).

Przypomnijmy, że cały czas w planach miasta jest budowa nowego stadionu. Pierwszym etapem tej inwestycji będzie przebudowa pobliskiej ul. Pomologicznej i budowa niezbędnych miejsc parkingowych. - Pierwszy etap rozbudowy stadionu rozpoczniemy od budowy parkingu i przebudowy ul. Pomologicznej – opowiada prezydent Jażdżyk. - A to wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom normalne funkcjonowanie, gdy finalnie ruszy budowa obiektu. Pierwszy etap ma się zakończyć w 2022 roku.

Nowa bieżnia i trybuny przy ul. Tetmajera

Priorytetem dla samorządu od wielu lat jest także przebudowa 330 - metrowej bieżni - Liczymy, że nasz projekt, który złożyliśmy w ubiegłym roku i który został zaakceptowany przez prezydenta, wreszcie uda się zrealizować. W 2020 roku prace przerwano z uwagi na pandemię covid-19. Inwestycja byłaby dopełnieniem kompleksu sportowego przy ul. Tetmajera. Czekamy na zielone światło - zapewnia prezes Kujawski.

Inwestycja jest niezbędna. W Skierniewicach nie brakuje bowiem miłośników biegania, którzy nie mają profesjonalnego obiektu do treningów, a ten znajdujący się przy ul. Tetmajera jest w dramatycznym stanie. Dodatkowo w ramach zadania mają powstaną nowe trybuny na około 300 miejsc, a miejsce starych, betonowych ławek zastąpią te kubełkowe. Warto dodać, że z przebudowanego boiska od kilku miesięcy chętnie korzystają kluby piłkarskie Widoku Skierniewice i Unii Skierniewice, a także rugbyści. - Chcemy całościowo stworzyć kompleks, z którego korzystali by wszyscy, od lekkoatletów, przez piłkarzy po uczniów szkół – dodaje prezydent.

Przebudowa szatni na Hali nr 1

Rokrocznie miasto inwestuje również w remonty skierniewickich hal sportowych. W ubiegłym roku udało się odrestaurować hale nr 2 i 3. W tym roku w planach miasta są szatnie na najstarszym obiekcie. Inwestycja ma na celu zwiększyć funkcjonalność szatni. Obecnie na "starej" hali zawodnicy mają do dyspozycji cztery szatnie z dwoma węzłami sanitarnymi. Po remoncie, zmieni się tam armatura i powstaną ścianki działowe, dzięki czemu, każde pomieszczenie, będzie miało oddzielne wejście pod prysznic i toalety.

Oświetlenie ledowe na wszystkich obiektach

Od wielu lat samorząd sukcesywnie inwestuje w wymianę technologii oświetlenia. Jest to widoczne nie tylko na ulicach, ale przede wszystkim na obiektach sportowych, gdzie stopniowo "ledów" przybywa. W najbliższym czasie nowe ledy zyskają także judocy z klubu MMKS Wojownik, trenujący na Hali nr 3 przy ul. Tetmajera. Na bieżąco reflektory są wymieniane także na orlikach i boisku sztucznym. Samorząd planuje również zainwestować w instalacje fotowoltaiczne i stopniowo ograniczyć zużycie na sportowych obiektach. - Jesteśmy w kontakcie z Wydziałem Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych, który od wielu lat skutecznie sięga po środki zewnętrzne, a miasto się rozwija. Jeśli tylko pojawią się programy, które będziemy mogli spożytkować na naszych obiektach, skorzystamy – zapowiada prezes Marek Kujawski.

Podobnie sprawy się mają w przypadku przebudowy sztucznej nawierzchni przy ul. Pomologicznej. Jeśli znajdzie się konkretny program i uda się pozyskać dofinansowanie z zewnątrz, gruntowny remont czeka również liczace już prawie 17 lat boisko, które odbiega od dzisiejszych standardów. - Wszystko zależy od wsparcia jakie uda się pozyskać. Priorytetem jest płyta boiska, ale nie wykluczamy również budowy hali pneumatycznej, która znacząco poprawiłaby infrastrukturę piłkarską w mieście - dodaje prezes OSiR.

Bezpieczeństwo klientów OSiR priorytetem

W dobie pandemii koronawirusa spółka odpowiednio zabezpieczyła swoje obiekty, zapewniając pracownikom i petentom bezpieczne warunki do współpracy. Dlatego na wszystkich halach zamontowano dodatkowe drzwi wraz z zamkami elektrycznymi i domofonem. Znajdują się one przy portierniach na hali nr 2 i 3 oraz na piętrze przy sekretariacie OSiR-u na hali nr 1. Wydzielono też specjalne strefy, w których obsługiwani są petenci, zachowując bezpieczne odległości. Wszystko w trosce o zdrowie nas wszystkich.

Jednocześnie OSiR przypomina, że kontakt z pracownikami, podobnie jak we wszystkich jednostkach i spółkach miejskich odbywa się po wcześniejszym umówieniu.

źródło: UM Skierniewice