wersja testowa serwisu

ASF: Główny Lekarz Weterynarii spotkał się z samorządowcami i producentami trzody z Łódzkiego

piglet-1639587_1920
Pixabay

Wzmocnienie kadrowe Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie, uruchomienie dodatkowego laboratorium badań krwi we Włocławku i upublicznienie wykazu zakładów, które odbierać będą tuczniki od hodowców, którzy znaleźli się w czerwonej strefie - te konkretne deklaracje usłyszeli od Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele producentów wieprzowiny.

To było kolejne spotkanie na temat restrykcji, nałożonych na rolników zajmujących się hodowlą świń, wprowadzonych po wystąpieniu wirusa ASF w jednym z gospodarstw w Kruszowie (Gmina Tuszyn).

Starosta Powiatu Piotr Wojtysiak wraz z Wójtami Gmin Czarnocin, Moszczenica i Grabica Romanem Misa, Marcelim Piekarkiem i Krzysztofem Kulińskim wspólnie z producentami trzody apelowali m.in o uproszczenie procedur, decydujących o sprzedaży zwierząt i rozpoczęcie prac nad utworzeniem na terenie Powiatu Piotrkowskiego laboratorium, które z uwagi na skalę hodowli świń (5% krajowej produkcji) jest niezbędne dla tak dużego zagłębia, jakim bez wątpienia jest Powiat Piotrkowski.

To, co niepokoi nadal producentów, to brak informacji na temat cen skupu żywca, pochodzącego z gospodarstw ze strefy zagrożonej i czy mogą oni liczyć na rekompensaty za poniesione straty. Zdaniem większości hodowców to decydować będzie o ich przyszłości, a co za tym idzie rezygnacji z produkcji wieprzowiny, w obliczu jej nieopłacalności. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie Grzegorz Lorek i Grzegorz Wojciechowski, Konrad Dereń Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim, Janusz Terka przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i przedstawiciele lokalnych ubojni.