wersja testowa serwisu

Awionetka zdmuchnięta przez wiatr uderzyła w auto. Na piotrkowskim lotnisku w akcji wszystkie służby!

lotnisko
KMP Piotrków Trybunalski

Na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej doszło do wypadku z udziałem awionetki i samochodu. Samolot z czterema osobami na pokładzie podczas lądowania zepchnięty przez silny wiatr wypadł z pasa startowego i uderzył w zaparkowany samochód. Szczęśliwie, to co Państwo przeczytali, to scenariusz ćwiczeń z udziałem piotrkowskich służb.

Ćwiczenia przeprowadzone zostały w czwartek 21 października. Zgodnie z ich założeniami o godzinie 14.00 na płycie piotrkowskiego lotniska awionetka z czterema osobami na pokładzie podchodząc do lądowania została zepchnięta przez silny podmuch wiatru poza pas startowy. W wyniku czego pilot traci kontrolę nad maszyną i uderza w samochód obsługi technicznej, w którym siedzą kierowca i pasażer.

- Sytuację obserwuje dyrekcja lotniska i natychmiast wdraża procedury alarmując o zdarzeniu Państwową Straż Pożarną, Policję oraz służby medyczne. Zaczyna się walka z czasem. Rośnie ryzyko wybuchu pożaru, ponieważ z samolotu wydobywa się dym. Zapada decyzja o zamknięciu lotniska. Na miejsce docierają piotrkowscy policjanci, strażacy i ratownicy medyczni. Policjanci pomagają w ewakuacji poszkodowanych, zabezpieczają miejsce zdarzenia i udrażniają drogi dojazdowe do lotniska. Uczestniczą w segregacji rannych, udzielają też pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku. W kolejnym etapie pracując na miejscu ustalają między innymi rozmiar i charakter zdarzenia, liczbę rannych, personalia uczestników. Znajomość topografii lotniska i jego procedur, szybkość i skuteczne współdziałanie, pozwalają wszystkim służbom zminimalizować skutki zdarzenia - relacjonuje przebieg ćwiczeń Dagmara Mościńska z KMP Piotrków Trybunalski i dodaje: - Takie szkolenie praktyczne pozwala wypracować metody współpracy różnych służb na miejscu zdarzenia. Można sprawdzić jak algorytmy postępowania sprawdzają się w realnej sytuacji kryzysowej i na bieżąco je korygować, aby poprawić skuteczność działań.