wersja testowa serwisu

Pozwolenie na budowę można już składać on-line! Gdzie wysłać dokumenty?

Pozwolenie na budowę można już składać on-line! Gdzie wysłać dokumenty!
Pixabay

Od 1 lipca wnioski o pozwolenie na budowę razem z projektem budowlanym w formie elektronicznej można już składać on-line. To kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych. Od 1 lipca za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym w formie cyfrowej projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym, a także wniosek o pozwolenie na użytkowanie (ta druga procedura dotyczy Nadzoru Budowlanego).

To bardzo ważna nowość, ponieważ oznacza to, że od 1 lipca wszystkie procedury budowlane będą prowadzone także w formie elektronicznej. Oczywiście nadal można składać wnioski tradycyjnie w formie papierowej. 

- Od dziś on-line będzie można w sumie złożyć 23 formularze związane z procesem budowlanym. Wcześniej, od lutego, za pośrednictwem platformy e-budownictwo można było już m.in. zgłosić roboty budowlane czy złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę - informuje Janusz Korczak-Ziołkowski, kierownik Referatu Architektury i Budownictwa piotrkowskiego magistratu.

To nie koniec zmian i cyfryzacji procesów budowlanych. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje m.in. wprowadzić elektroniczny dziennik budowy (EDB), najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia w wersji mobilnej.

EDB pozwoli na śledzenie on-line przebiegu prac budowlanych realizowanych przez kierownika budowy i jego zespół. Dzięki temu, będą mogli dokonywać wpisów do dziennika budowy przy pomocy telefonu komórkowego. W przyszłości ma także pojawić się Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego, która zastąpi obecną papierową formę.