Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolborzu aktywnie uczestniczyli w projekcie ,,Wyprawa Śladami Rotmistrza - szlakiem ucieczki z KL Auschwitz"
Głównym celem projektu było przybliżenie historii więźniów obozu koncentracyjnego, ale także ukazanie uczestnikom piękna krajobrazu, architektury i szlak zabytków Małopolski. W związku z przypadającą w 2023 roku 80. rocznicą ucieczki z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego beneficjenci wzięli udział w wyprawie szlakiem historycznej trasy, którą wyznaczyło 3 śmiałków wydostających się w 1943 roku z obozu koncentracyjnego Auschwitz.
- Dwudniowa wycieczka, to możliwość poznania historii w miejscach, gdzie rozgrywała się 140. kilometrowa wyprawa z Oświęcimia do Wiśnicza przez Wygiełzów, Alwernię, Tyniec, Niepołomice i Bochnię przeprowadzona w trybie samochodowo-pieszym. Całość projektu zakończyła się w malowniczej "Koryznówce" z 1863r., na terenie prywatnego Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, który jest jednym z Patronów Roku 2023 oraz artystą prezentującym postawę obywatelskiej służby narodowi. To właśnie na terenie wspomnianej posiadłości przez prawie 3 miesiące ukrywał się Rotmistrz pisząc swój pierwszy raport o Auschwitz, a Jan Matejko często przebywał w Wiśniczu zatrzymując się na "Koryznówce" - przekazują wolborscy urzędnicy.
Czytelnicy wzięli udział również w spektaklu-słowno muzycznym przybliżającym historię Bohaterów Narodowych wraz z prelekcją historyka ugruntowującą wiedzę zdobytą podczas trwania wyprawy.
Projekt ,,Wyprawa Śladami Rotmistrza - szlakiem ucieczki z KL Auschwitz" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra", a realizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu.
Źródło: UMiG Wolbórz