wersja testowa serwisu

100-lecie OSP: Druhowie z Łódzkiego świętowali w Wolborzu!

100- lecie OSP: Druhowie z Łódzkiego świętowali w Wolborzu!
UGiM Wolbórz

W minioną sobotę, 11 września w Wolborzu odbyły się uroczystości jubileuszowe Związku OSP. 100-lecie istnienia godnie i hucznie celebrowali druhowie z całego województwa. Wolbórz został wybrany na gospodarza tej doniosłej rocznicy nieprzypadkowo, to właśnie w tym mieście urodził się prekursor pożarnictwa Andrzej Frycz Modrzewski. Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolborzu datowane jest na 1805 rok i tu działa także jedno z nielicznych w Polsce Muzeum Pożarnictwa.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kolegiacie św. Mikołaja, którą koncelebrował ks. Władysław Ziółek arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej, urodzony w Gminie Wolbórz, któremu towarzyszyli księża kapelani Adam Stańdo i Grzegorz Gogol.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pojazdów, młodzieży strażackiej na pl. Straży w Wolborzu przy ulicy Modrzewskiego, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Posłowie na Sejm RP Grzegorz Lorek i Paweł Bejda, st. bryg. Grzegorz Janowski Łódzki Komendant Wojewódzki PSP, prezes Związku Wojewódzkiego ZOSP RP dh Jan Ryś, Komendant Miejski PSP w Piotrkowie Tryb. bryg. Paweł Dela, starosta piotrkowski dr Piotr Wojtysiak oraz jego z-ca Dariusz Magacz, oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Piotrkowie Tryb., Tadeusz Karcz i wiceprezes Włodzimierz Kapiec, a także Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza, Zbigniew Klewin przewodniczący Rady Miejskiej w Wolborzu i Andrzej Pol, historyk badający dzieje pożarnictwa w naszym regionie.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie przed jednostką OSP w Wolborzu pomnika upamiętniającego 100-lecie Związku OSP oraz działaczy związkowych, uznając ich szczególną rolę w powstaniu i ukształtowaniu polskiego pożarnictwa. Obelisk odsłonili dh Jan Ryś prezes związku, Generał Tadeusz Karcz oraz Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. Monument poświęcili księża kapelani Adam Stańdo i Grzegorz Gogol.

Podczas uroczystości, którą dowodził dh Stanisław Mordaka uhonorowani najwyższymi odznaczeniami ZOSP RP zostały Ochotnicze Straże Pożarne, druhny i druhowie strażacy z terenu województwa łódzkiego. Wśród uhonorowanych znaleźli się druhowie z Gminy Wolbórz, którzy otrzymali odznakę honorową Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego: druhowie Andrzej Kotlicki, Bogdan Mierzejewski, Stanisław Mordaka, Tadeusz Gieszcz oraz Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. Druhowie Andrzej Stachowiak i Ryszard Mazurkiewicz odznaczeni zostali Złotym Znakiem Związku OSP RP.

W trakcie uroczystości druhowie z Wolborza dokonali oficjalnego odebrania w pełni wyposażonego nowego wozu bojowego marki MAN, który zakupiony został z budżetu Marszałka Województwa Łódzkiego, którego reprezentowała radna Beata Dróżdź. Pojazd nazwano BADOŚ na cześć, nie żyjącego już, zasłużonego członka zarządu OSP w Wolborzu Andrzeja Badowskiego.

- Dzisiaj jednostka OSP w Wolborzu znajdując się w krajowym systemie ratownictwa cały czas jest do dyspozycji w przypadku zagrożenia życia czy mienia. Dumny jestem z każdej jednostki i druhów, którzy gotowi są w naszej gminie do niesienia pomocy. Cieszę się, że Wolbórz gości dzisiaj druhów z całego województwa. To dla nas honor i zaszczyt. - mówił Andrzej Jaros, Burmistrz Wolborza.

Obchody 100-lecia związku uświetniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Żarnowicy pod batutą kapelmistrza dh Gabriela Zaremby.

Po uroczystościach na pl. Straży druhowie udali się na poczęstunek przygotowany przez Miasto i Gminę Wolbórz oraz sponsorów. Na wolborskim Orliku odbyły się pokazy strażackie, a wieczorem koncerty muzyczne przygotowane przez Wolborskie Centrum Kultury. Wieczorem na scenie wystąpiły z koncertami zespoły muzyczne Kasjana, Loka i Nowator. Wydarzenia na orliku, które uświetniły 100-lecie Związku OSP RP Województwa Łódzkiego, przygotował zespół Wolborskiego Centrum Kultury pod kierownictwem dyrektor Kamili Dubilas, która jednocześnie poprowadziła imprezę.

Źródło: UGiM Wolbórz

Zobacz zdjęcia: