Najważniejsze wideo w epi24

Duże zainteresowanie nieodpłatną pomocą prawną w Piotrkowie Trybunalskim

right-49445501280-1713943401.j-1729241854

Blisko 160 tysięcy razy pobrano już materiały edukacyjne i pomocnicze z zakresu prawa, które miejscy urzędnicy udostępnili na stronie miasta. To nie jedyna forma pomocy prawnej, jaką magistrat przygotował dla piotrkowian. Od kilku lat w mieście funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i jeden punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

- Adwokaci oraz radcy prawni udzielają porad z zakresu zarówno prawa karnego, spraw rodzinnych, prawa pracy czy kwestii związanych z orzecznictwem. Są to zarówno porady prawne, jak i np. pomoc w napisaniu pisma (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym, sądowym oraz pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym) - wyjaśniają urzędnicy.

W ostatnich latach w prowadzonych punktach w każdym roku udzielanych było około tysiąca porad prawnych. 

- W ciągu trzech minionych kwartałów tego roku nasi adwokaci i radcowie prawni udzieli prawie 900 porad, więc zainteresowanie taką formą pomocy jest niezmiennie bardzo duże. W tym roku pomoc prawną rozszerzyliśmy także o udostępnienie materiałów pomocniczych i edukacyjnych z zakresu prawa - wyjaśniają magistraccy urzędnicy.

W specjalnie przygotowanej zakładce Pomoc Społeczna/Materiały edukacyjne i pomocnicze z zakresu prawa znaleźć można m.in. edytowalne wzory pism. Są także prezentacje multimedialne, artykuły, informatory czy ulotki. Przekrój tematyczny materiałów zawartych na stronie jest bardzo duży. Znajdują się tam informacje dotyczące m.in. prawa pracy, spraw rodzinnych, kwestii spadkowych czy sądownictwa i spraw karnych. 

- Taki pakiet wiedzy na różne trudne tematy okazał się bardzo potrzebny. Mieszkańcy chętnie korzystają z udostępnionych tam materiałów. Łącznie mamy już blisko 160 tysięcy pobrań dokumentów przygotowanych przez współpracującą z magistratem Fundację Młodzi Ludziom. Największym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszą się m.in. artykuł dotyczący sytuacji, w której któryś z rodziców nie stosuje się do orzeczenia sądu ustalającego kontakty z dzieckiem, informator na temat wstąpienia w prawo najmu po śmierci najemcy czy poradnik ułatwiający przygotowanie odpowiedzi na pozew – wyliczają pracownicy UM Piotrków Trybunalski.

Same punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane są w Urzędzie Miasta (ul. Szkolna 28) i czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-12:30 i 13:00-17:00. 

Z kolei punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zlokalizowany jest w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (Al. 3-go Maja 28/34) i czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 13:00-17:00, a w piątki 8:00-12:00.

Nieodpłatana pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują:

  • osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, która niezatrudniała innych osób w ciągu ostatniego roku;
  • sygnalistom (od 25 września poszerzony został katalog osób uprawnionych do pomocy prawnej o sygnalistów.)

WAŻNE!

Skorzystanie z darmowego poradnictwa możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty pod numerem telefonu - 44 732 77 81.
Wychodzimy również naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, którzy nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się pomoc może być udzielana także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.