Dzień Kundelka: Dziś święto najukochańszych wielorasowców! Czemu są takie wyjątkowe? Mamy kilka odpowiedzi!

Dzień Kundelka: Dziś święto najukochańszych wielorasowców! Czemu są takie wyjątkowe? Mamy kilka odpowiedzi!
Pexels

Dwóch identycznych nie znajdziecie i to jak mówią ich właściciele jest największa zaleta. Ale z niepowtarzalnością łączy się też szereg innych cech: oddanie, ogromna lojalność, bezwarunkowa miłość i... inteligencja! Kundelkom, które dziś obchodzą swoje święto przypisać można wiele wspaniałości i wie o tym każdy właściciel wielorasowca. Data święta tych czworonogów przypadkowa nie jest, 25 października to bowiem Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Co ciekawe na świecie żyje około miliarda psów, sporą ich grupę, bo jak się szacuje nawet trzy czwarte, stanowią właśnie kundelki! Właścicieli tych wielorasowców do ich zalet przekonywać nie trzeba, ale nawet i nauka stoi po stronie tej "rasy". 

Otóż kundelki - w przeciwieństwie do regularnych krzyżówek psów o podobnym genotypie, które mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka występowania chorób i wad wrodzonych - są raczej wolne od takich zdrowotnych obciążeń. Jest tak dlatego, że kundelki, które mogą krzyżować się swobodnie, nie są narażone na przekazywanie genetycznych schorzeń. Organizmy kundelków wykształciły więc zdrowszy układ rozrodczy i wzmocniły swój układ odpornościowy. Poza tym swobodnie rozmnażające się kundelki nie musiały spełniać kryteriów ludzi co do określonych cech wyglądu, nikt nie próbował ingerować w ich wygląd poprzez krzyżowanie zwierząt w celu osiągnięcia u nich anatomicznych anomalii. Kynolodzy wskazują więc, że przeważająca część wielorasowców uchodzi za psy wolne od wad genetycznych, w przeciwieństwie do wielu przedstawicieli psów rasowych. 

Ta różnorodność stanowi też ogromną, uroczą zaletę kundelków. Są małe, średnie i duże, kudłate i gładkowłose, ich sierść może mieć rozmaite umaszczenie - większość z przedstawicieli wielorasowców ma jednak różnokolorową. Cechą wspólną, którą można zauważyć u praktycznie wszystkich wielorasowców jest kolor oczu - najczęściej spotkać można psy o ciemnym kolorze tęczówki.

Podobnie jak kundelki prezentują bardzo zróżnicowane cechy zewnętrzne, różni je także usposobienie. Konia z rzędem temu, kto wskaże "typowe dla rasy" cechy... Nie da się ich jednoznacznie określić! Niektóre będą wyjątkowo towarzyskimi "przylepami", inne nieco bardziej wycofanymi samotnikami. Co do zasady jednak kundelki uchodzą za niezmiernie inteligentne czworonogi. I tu też na ukształtowanie tej cechy wpływa środowisko. W pewnym stopniu wielorasowce poprzez rozmaite - często niełatwe - doświadczenia życiowe, przez które przyszło im przebrnąć wykształtowały cenne umiejętności, w tym współdziałanie z człowiekiem. Kundelki świetnie czują się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt, zazwyczaj nawiązywanie relacji z innymi pupilami nie nastręcza większych problemów. 

Podsumowując, choć spór między miłośnikami "rasowców" i kundelków, czworonogi obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg, to ludzie niezmiennie przekomarzają się nad wyższością jednych nad drugimi. Kundelki czasem uchodzą za psy mniej wartościowe od rasowych, a prawda jest przecież taka, że niezależnie od metryki lub jej braku, każdy psiak zasługuje na pełna miskę, swojego człowieka, a najlepiej rodzinę i kochający, ciepły dom!