Piotrkowska Elektrociepłownia zainwestowała w fotowoltaikę! Przy Orlej i Rolniczej łącznie stanęło 180 paneli

dsc7321-169657850_20231024-111836_1
UM Piotrków Trybunalski

Na placu piotrkowskiej Elektrociepłowni C-1 przy ulicy Orlej w ostatnim czasie zamontowanych zostało 90 paneli fotowoltaicznych o mocy blisko 50 kWp. Bliźniacza instalacja zamontowana została również na C-2. Energia elektryczna uzyskana z paneli słonecznych pokryje część potrzeb własnych spółki. 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy blisko 50 kilowatów została wykonana na gruncie należącym do Elektrociepłowni Piotrków Trybunalski znajdującym się przy ulicy Orlej 11. Instalacja ta pozytywnie wpłynie na koszty związane z produkcją ciepła w naszym mieście. 

- Ta inwestycja to bez wątpienia ważny krok w ekologię, ale co najważniejsze zamontowana instalacja pokryje zużycie energii na potrzeby własne elektrociepłowni, a to obniży koszty energii elektrycznej przy produkcji ciepła dla mieszkańców - zaznacza prezydent Krzysztof Chojniak.

- Energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych zamontowanych przy ul. Orlej przekazywana będzie wydzielonymi obwodami do falownika. W falowniku energia będzie przekształcana na napięcie o częstotliwości 50Hz. Układ rozliczeniowy energii elektrycznej został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał wymogi lokalnego operatora energetycznego - informuje prezes spółki Elektrociepłowni Piotrków Trybunalski, Marek Krawczyński.

Ponadto w instalacji wykorzystano technologię SolarEdge, która zwiększy ogólną wydajność systemu i przychody energii poprzez śledzenie maksymalnego punktu mocy każdego modułu indywidualnie. 

Jak dodaje prezes spółki Elektrociepłowni Piotrków Trybunalski w pierwszym kwartale bieżącego roku podobna instalacja fotowoltaiczna powstała również na dachu budynku ciepłowni C2 przy ul. Rolniczej 75. Analogicznie jak na Orlej, moc układu wynosi niespełna 50 kilowatów. 

- Przypominamy, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat system ciepłowniczy w naszym mieście został całkowicie zrestrukturyzowany. Zmiana polegała na przejściu z ciepłowni opalanej węglem na ciepłownię opalaną gazem. Dzięki tej inwestycji Piotrków posiada jedną z bardziej ekologicznych ciepłowni w kraju. W przyszłości planujemy również budowę systemu kogeneracji - podsumowują piotrkowscy urzędnicy.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski