Faktem staje się protest związkowców z Kauflanda. Blokada DK 74. Wjazd z i do Piotrkowa może być problematyczny

Faktem staje się protest związkowców z Kauflanda. Blokada DK 74. Wjazd z i do Piotrkowa może być problematyczny

Faktem staje się protest, o którym pisaliśmy już kilka tygodni temu. Na najbliższy piątek 29 marca OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie zapowiedziała całkowitą blokadę drogi krajowej 74. Krajówka ma zostać zablokowana w Rokszycach przy magazynie centralnym sieci. 

Protest ma być prowadzony przez cały najbliższy piątek, między godziną 8.00, a 22.00. DK 74 na wysokości Rokszyc, nieopodal zjazdu na A1 (tak zwany "węzeł bełchatowski") koło Piotrkowa Trybunalskiego, będzie w tym dniu nieprzejezdna.

- Już w piątek zapraszamy do wsparcia pracowników Kauflandu. Przy obecnej polityce redukcji zatrudnienia w Kauflandzie urlop przed świętami dostać trudno! Praca za trzech za 3 tys. zł z hakiem na rękę staje się normą w tej branży. Dzieje się tak pomimo rekordowych zysków zachodnich korporacji! Czyim kosztem? - piszą na Facebooku związkowcy.

Związkowcy, którzy są już w drugim sporze zbiorowym z postulatem o przyznanie dodatków stażowych, dodają przy tym, że pracodawca nadal nie udostępnił dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia wśród pracowników Referendum Strajkowego.

- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyznaczyła mediatora do rozmów, bo wcześniej Zarząd Kauflandu zignorował potrzeby pracowników i nie podjął z nami rokowań, czego efektem było sporządzenie jednostronnego protokołu rozbieżności. Jest to kolejne naruszenie przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przez tego pracodawcę! Z uwagi na uporczywe naruszanie prawa przez Zarząd Kauflandu,  organizujemy protest na drodze dk 74, w pobliżu magazynu centralnego Spółki - zaznaczyli przedstawiciele OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie. 

Związkowcy podkreślają, że poprawa warunków pracy i wynagrodzenia są jednymi z wysuwanych postulatów. Protestują oni również przeciwko wprowadzeniu niedziel handlowych.

- Sprzeciwiamy się pomysłowi Polski 2050 dotyczącemu zniesienia zakazu handlu w niedziele. W branży zdecydowaną większość stanowią kobiety. Jesteśmy blisko pracowników sieci Kaufland, ponad 90 proc. nie zgadza się na przywrócenie niedziel handlowych. Zakaz handlu był skokiem cywilizacyjnym, nie można się teraz cofnąć. Na zachodzie od dawna niedziele są dla rodziny. Chcemy godnie zarabiać w tygodniu - napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

Jak podaje sieć na swojej stronie, w Polsce Kaufland prowadzi obecnie 240 marketów i zatrudnia około 15 000 pracowników.