Gmina Sulejów wspiera ratowników WOPR

safety-791341_1920
Pixabay

Od kilkudziesięciu dni ratownicy Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piotrkowie Trybunalskim dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Zalewem Sulejowskim. Są też przygotowani do interwencji w przypadku wypadku w obrębie Pilicy i Luciąży. Regularnie wspieramy naszych ratowników, w tym roku zarezerwowaliśmy na ten cel 4 tysiące złotych.

Do tej pory ratownicy interweniowali kilka razy, przede wszystkim opatrywali plażowiczów, którzy zranili się chodząc po piasku. W piątek, 11 czerwca WOPR-owcy odwiedzili burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego, żeby podziękować za przekazaną z gminnego budżetu dotację.

- Dbamy o bezpieczeństwo nie tylko nad wodą. Do końca roku szkolnego będziemy odwiedzać uczniów sulejowskich szkół, żeby przypominać im, aby podczas wakacji zachowywali się rozsądnie – powiedział Leszek Ciechanowski, prezes Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Ratownikom pomagają m.in. policjanci, którym przekazaliśmy w tym roku 26 tysięcy złotych na patrole ponadnormatywne, również te, pełnione na wodzie. Burmistrz Wojciech Ostrowski po raz kolejny przypomniał, że ze względu na położenie gminy Sulejów, zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą jest dla niego priorytetem.

- Życzę wam, żebyście mieli jak najmniej interwencji i żeby ludzie przestrzegali przepisów i zasad bezpieczeństwa, przede wszystkim, aby nie spożywali alkoholu nad wodą. Dziękuję za waszą obecność, która powoduje pewne zdyscyplinowanie wśród wypoczywających. Widząc was, niektórzy zachowują się rozsądniej, prewencja też jest bardzo istotna – powiedział burmistrz Wojciech Ostrowski.

Ratownicy obejrzeli również pierwszy w Polsce basen pasywny, który powstaje w Sulejowie.

- Zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli swobodnie pływać w tym basenie. Oczywiście każdy kto pływa dystansowo, wolałby, żeby długość basenu wynosiła 25 metrów, ale do rekreacyjnego pływania taki obiekt jest wystarczający, gdyby był większy z pewnością generowałby dodatkowe koszty. Zasugerowaliśmy panu burmistrzowi, aby wydzielić tor do nauki pływania dla najmłodszych. W najpłytszym miejscu powinni móc swobodnie stanąć na dnie, by poczuć się pewniej – podkreślali Leszek Ciechanowski i Andrzej Tomicki, instruktor WOPR.

W nowym basenie będzie można pływać po wakacjach, do tej pory wiele osób na pewno będzie się kąpać w Zalewie Sulejowskim, dlatego po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

- nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających,

- nie skacz do wody w nieznanych miejscach,

- pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych,

- stosuj się do poleceń ratownika,

- nie wbiegaj do wody, gdy twoje ciało jest rozgrzane,

- nie wypływaj na materacu daleko od brzegu,

- nie pływaj bezpośrednio po posiłku,

- załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym.

Jeśli będziecie przestrzegać tych zasad, ratownicy z pewnością będą mieć mniej pracy. Na terenie Zalewu Sulejowskiego służbę pełni trzech ratowników, którzy będą pilnować bezpieczeństwa nad wodą do 30 września.

Źródło: UG Sulejów