Gmina Sulejów zaprasza na dożynki! Będzie tanecznie, ale i bardzo ludowo!

bread-180709_1280
fot. ilustracyjne/ Pixabay

Gmina Sulejów w najbliższy weekend będzie świętować dożynki. Tegoroczne święto plonów odbędzie się już w najbliższa niedzielę, 10 września. 

Gospodarzem imprezy będzie największe sulejowskie sołectwo - Włodzimierzów, a wydarzenia zostaną zorganizowane w tamtejszej stanicy harcerskiej, przy ulicy Łęczyńskiej. To właśnie tam będzie można podziwiać tradycyjny ceremoniał dożynkowy, wziąć udział w potańcówce oraz koncercie gwiazdy wieczoru, zespołu Papa D. 

Program wydarzenia:

  • 11.30 - Msza święta w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Włodzimierzowie,
  • 12.30-13.00 – Korowód dożynkowy sprzed Kościoła do stanicy harcerskiej przy ulicy Łęczyńskiej, na terenie której odbędą się:

- ceremoniał dożynkowy z udziałem członków Zespołu Ludowego „Piliczanie",

VII Przegląd Zespołów Ludowych,

- koncert Zespołu Metius,

- Koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Papa D

Ponadto organizatorzy zaplanowali szereg konkursów, będą te na:"Najładniejszy Wieniec Dożynkowy", "NajsmaczniejsząPotrawę Regionalną", odbędą się taże: "Zmagania Sołectw", szalony konkurs taneczny z nagrodami.

Imprezą towarzyszącą tegorocznym dożynkom będzie potańcówka pod hasłem „A cy wicie, cy nie wicie, łoberecek, moje zycie". Wgodzinach 15.00-18.00. będzie można zatańczyć oberka, ale nie tylko. By nogi tancerzy mogły nieco odpocząć, artyści ludowi zaprezentująfolklor z regionu opoczyńskiego, radomszczańskiego i piotrkowskiego, a wszystko to dzięki zaproszonym na tę piękną okoliczność zespołom z wyżej wymienionych regionów. Posłuchacie typowych pieśni, gwary i obejrzycie mini pokaz mody ludowej. A wszystko to okraszą humorem, zabawnymi konkursami (darcie pierza na czas, tarcie kapusty, ubijanie masła w kierzance i wiele innych) mini pokazem mody ludowej, przyśpiewkami i pysznym regionalnym jedzeniem.

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Piliczanie" otrzymali na ten cel grant z budżetu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie 2023. ​

Jak najlepiej dojechać na dożynki?

Na plac można wjechać bezpośrednio skręcając z drogi wojewódzkiej nr 742. Na wysokości miejsca imprezy ustawimy specjalne znaki, żeby nie pominęli Państwo odpowiedniego zjazdu. Można tam również dojechać ulicą Energetyczną.

Miejsca obydwu wjazdów oznaczyliśmy czerwonymi strzałkami na załączonej poniżej mapce.