W pierwszy weekend września wspominać będziemy wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej. Uroczystości odbędą się 2 i 3 września – w sobotę w Grocholicach, w niedzielę zaś na Górach Borowskich. Do udziału w nich wspólnie zapraszają prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Dariusz Piwowar oraz Związek Strzelecki „Strzelec" Józefa Piłsudskiego JS 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego.
Rokrocznie w pierwszy weekend września mieszkańcy Bełchatowa oddają hołd żołnierzom zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego oraz wszystkim walczącym w II wojnie światowej. Uczcijmy wspólnie bohaterów kampanii z września 1939 roku. Bełchatowskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowane są na dwa dni. W sobotę 2 września o godz. 17:00 w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach odprawiona zostanie msza św. Zaraz po niej, o godz. 18:15, uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz parafialny przy ul. Tylnej, gdzie spoczywają obrońcy Gór Borowskich. Tam o godz. 18:30 rozpocznie się część patriotyczna. Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny – to główne punkty programu. Nie zabraknie również okolicznościowych przemówień.
Dzień później natomiast, w niedzielę 3 września obchody przeniosą się na Góry Borowskie. Uroczystości przy pomniku Obrońców Gór Borowskich rozpoczną się o godz. 10:00. Będzie polowa msza św., salwa honorowa i Apel Poległych. W planach są również okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.
Góry Borowskie w gminie Wola Krzysztoporska to miejsce, w którym kumuluje się historyczna pamięć regionu. W czasie II wojny światowej, w 1939 r. to tutaj rozegrała się jedna z ważniejszych bitew kampanii wrześniowej, często nazywana "piotrkowskimi Termopilami". W dniach 3-6 września 1939 roku żołnierze z 2. Pułku Piechoty Legionów, 301. Batalionu Czołgów oraz z 7. Batalionu GO Piotrków mężnie stawiali opór niemieckiej 4. Dywizji Pancernej. Podczas walk zginęło ponad 700 polskich żołnierzy. Dla uczczenia obrońców Gór Borowskich w 1972 roku odsłonięto tu pomnik ze stali.