II etap ścieżki wokół zbiornika Bugaj zakończony i przetestowany przez rowerzystów! [Foto]

dsc0767-169806082_20231024-091423_1
UM Piotrków Trybunalski

"Świeć przykładem" - to hasło poniedziałkowej akcji, jaką Urząd Miasta wspólnie z Policją zorganizowali przy okazji oddania do użytku II etapu ścieżki rowerowej powstającej wokół zbiornika Bugaj. 

Zakończyła się budowa II etapu ścieżki rowerowej przy jeziorze Bugaj.

- W ramach tej części wybudowaliśmy blisko 600-metrowy odcinek drogi dla jednośladów wraz z chodnikiem od ul. Roślinnej do Rusałki. Jednak pomyśleliśmy również o miejscach do wypoczynku, tak jak to zrobiliśmy na wcześniejszym odcinku. Mamy tutaj leżaki, stojaki na rowery oraz punkt widokowy. Wszystko po to, aby w trakcie wycieczki pieszej czy też rowerowej móc tutaj zatrzymać się i odpocząć - mówił podczas briefingu prasowego prezydent Krzysztof Chojniak.

- Zakres prac drugiego etapu rozszerzyliśmy o budowę oświetlenia, którego nie ma na wcześniejszym odcinku. Ponadto w śladzie ulicy Świeżej wykonaliśmy również przejazd dla samochodów. To szczególnie z myślą o wędkarzach, którzy zwracali się do nas z prośbami o zabezpieczenie takiego miejsca, aby swobodnie mogli dojechać do zbiornika. Koszto inwestycji to 1,35 mln zł - dodała Katarzyna Szokalska, dyrektor Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji.

Po spotkaniu z mediami funkcjonariusze Policji przeprowadzili krótką pogadankę z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 11. Mundurowi przybliżyli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, omówili podstawowe wyposażenie rowerów oraz zwrócili uwagę na przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów. Na zakończenie uczniowie i ich opiekunowie otrzymali od prezydenta kamizelki i opaski odblaskowe. Akcja "Świeć przykładem" zakończyła się wspólnym powrotem do szkoły.

Co dalej ze ścieżką przy zbiorniku Bugaj? 

- Aplikowaliśmy do Polskiego Ładu o dofinansowanie budowy III etapu ścieżki (red. ok. 200 m) wraz z budową ul. Żeglarskiej, na odcinku od ul. Rusałki do ul. Koralowej. Niestety nie otrzymaliśmy wsparcia finansowego - przypominał prezydent i przybliżył, że w ramach tej części miasto zakłada nie tylko budowę drogi ścieżki i chodnika, ale również budowę ulicy Żeglarskiej wraz z odwodnieniem i oświetleniem typu LED. - Mamy dokumentację i jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu - dodał Chojniak.

Przypomnijmy, pod koniec 2019 roku miasto wybudowało pierwszy odcinek ścieżki rowerowej, od ronda "Bugaj" do skrzyżowania ulic Porannej i Roślinnej. Oprócz wybudowania ok. 800-metrowego odcinka drogi dla jednośladów oraz chodnika na trasie wzdłuż ciągu ustawiono:
• stojaki na rowery,
• stację napraw dla jednośladów,
• ławki i kosze na śmieci

Powstał także taras widokowy. Inwestycja objęła również swoim zakresem budowę parkingu na 46 miejsc postojowych. Koszt I etapu wyniósł niewiele ponad 1 mln zł.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski