wersja testowa serwisu

Łódzkie inwestuje w turystykę wodną! Pilica i Bzura zyskają nową infrastrukturę

river-4444557_1920
Pixabay

Samorząd Województwa Łódzkiego po raz pierwszy przekazał dotacje na potrzeby uprawiania turystyki wodnej na rzece Pilicy i Bzurze. Inwestycje zostaną zrealizowane w dwóch lokalizacjach powiatu piotrkowskiego i po jednej w powiecie łowickim i tomaszowskim. 

Na zadania w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w tegorocznym budżecie województwa przeznaczona została kwota 200 tysięcy złotych. Jest to pierwszy taki program realizowany w województwie. Dofinansowanie otrzymały cztery samorządy:

  • Gmina Rzeczyca, która w ramach projektu rozbuduje plażę na przystani kajakowej w miejscowości Grotowice poprzez wykarczowanie samosiewów i nawiezienie nowego piasku oraz utwardzi teren przyległy, na którym będzie można zwodować kajaki. Gmina otrzymała dotacje w wysokości 46 tys. zł;
  • Gmina Aleksandrów przygotuje szlak wodny rzeki Pilicy. Na ten cel samorząd otrzymał dotację w wysokości 4 tysiące zł;
  • Gmina Sulejów zaplanowała budowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby rozwoju turystyki wodnej. W Sulejowie przy ul. Taraszczyńskiej powstanie między innymi wiata, ławki z zadaszeniem, parking dla samochodów i dla rowerzystów. Gmina na ten cel otrzymała 80 tys. zł.
  • Powiat Łowicki został wsparty kwotą 70 tys. zł dotacji na wybudowanie pomostów na rzece Bzurze. Projekt ma przysłużyć się rozwojowi aktywnej turystyki kajakowej. W ramach inwestycji zostanie wykonanych pięć tymczasowych pomostów pływających w Walewicach, Strugienicach, Klewkowie i Kompinie. Pomosty będą użytkowane przez 180 dni w roku, od 1 maja. Demontowane będą na okres zimowy, nie później niż 31 października.


Jak informują służby wojewody, gminy na realizacje projektów mają czas do końca bieżącego roku.