Łódzkie już za kilka dni wzbogaci się o cztery nowe miasta! Te wsie z początkiem 2023 awansują [Foto]

Łódzkie już za kilka dni wzbogaci się o cztery nowe miasta! Te wsie z początkiem 2023 awansują
UG Rozprza

Już za kilka dni, z dniem 1 stycznia 2023 roku Polska wzbogaci się aż o 15 nowych miast! Sporo, bo aż cztery przybędą nam w Łódzkiem. Z nowych miejscowości będą się cieszyć mieszkańcy powiatu: brzezińskiego, kutnowskiego, piotrkowskiego i tomaszowskiego. W czwartek, 29 grudnia Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania praw miejskich oraz klucze do miast. Które wsie Łódzkiego zyskają awans w hierarchii samorządowej? Szczegóły poniżej.

O tym, że w Polsce w 2023 roku zwiększy się ilość miast było wiadomym już w wakacje. Z końcem lipca w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. W ocenie skutków regulacji wskazywano, że zmiany mają objąć 136 961 mieszkańców. 

- Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich - zaznaczyło w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z rozporządzeniem status miasta uzyska 15 miejscowości, tak jak rekomendowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Najwięcej z nich jest położonych w województwach łódzkim i mazowieckim - po cztery.

W naszym województwie wraz ze zmianą roku miastami staną się: 

  • Jeżów w powiecie powiat brzezińskim - w latach 1334-1870 był miastem zakonu benedyktynów, aż do czasu likwidacji zakonu przez Prusy. Pierwsze wzmianki o Jeżowie pochodzą już z 1138 r. Najważniejszym zabytkiem jest zespół klasztorny benedyktynów z zabudowaniami z XVI-XX w. oraz kościołem klasztornym pw. św. Andrzeja, którego początki sięgają XII w.
  • Dąbrowice w powiecie kutnowskim - pierwotnie miejscowość uzyskała lokację przed 1455 r. Została zdegradowana w 1870 r. przez carat w związku z powstaniem styczniowym. W miejscowości znajduje się m.in. Stary Rynek otoczony zabudową drewnianą z II poł. XIX w. oraz neorenesansowy ratusz miejski z I połowy XIX w.;
  • Rozprza w powiecie piotrkowskim - w 2015 r. obchodziła 950-lecie istnienia. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z 1065 r. z dokumentu wystawionego przez księcia Bolesława Szczodrego. Do zabytków można zaliczyć m.in. XVIII w. kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na terenie gminy znajdują się również bunkry z II wojny światowej;
  • Ujazd w powiecie tomaszowskim - był miastem w latach 1428-1870. Pierwsze źródła mówiące o miejscowości jako włości rycerskiej pochodzą z 1283 r. Przywilej lokacyjny miasta wydał król Władysław Jagiełło. W Ujeździe znajduje się pałac Ostrowskiego z 14 ha parkiem z 1812 r.;

Po dwa nowe miasta zyska woj. małopolskie oraz świętokrzyskie. Pojedyncze miejscowości, które od 1 stycznia 2023 roku zmienią swój status, zlokalizowane są w woj. śląskim, dolnośląskim, a także w Wielkopolsce.

Spora grupa z nich miała już prawa miejskie przed 1870 rokiem. W przypadku tych, które w dobie zaborów zlokalizowane były na terenie imperium rosyjskiego, zazwyczaj status miasta był cofnięty przez władze zaborcze jako forma represji po powstaniu styczniowym. Wiele z nich podupadło na tyle, że w czasie II RP oraz PRL nikt nie myślał o przywróceniu im dawnych praw.

Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 roku przybyło ich dziesięć. Z początkiem 2023 roku liczba miast wzrośnie do 979.

Poniżej lista pozostałych wsi, które już za kilka ni staną się miastami:

Miękinia (woj. dolnośląskie),
Książ Wielki(woj. małopolskie),
Czarny Dunajec (woj. małopolskie),
Latowicz (woj. mazowieckie),
Bodzanów (woj. mazowieckie),
Jastrząb (woj. mazowieckie),
Jadów (woj. mazowieckie),
Włodowice (woj. śląskie),
Łopuszno (woj. świętokrzyskie),
Piekoszów (woj. świętokrzyskie),
Miasteczko Krajeńskie (woj. wielkopolskie) 

Przypomnijmy w zeszłym roku decyzją MSWiA miastami zostały dwa samorządy Łódzkiego - Lutomiersk w powiecie pabianickim i Bolimów w powiecie skierniewickim.