wersja testowa serwisu

Łódzkie: Zapowiada się kolejna niespokojna noc! Burze, ulewy i grad - są alerty I i II stopnia dla regionu

lightning-4713379_1920
Pixabay

Zaledwie kilka dni dała nam odpocząć nieprzewidywalna aura - dziś ponownie wydano alerty pogodowe ostrzegające przed burzami. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w nocy z wtorku na środę (z 29 na 30 czerwca) możemy spodziewać się gwałtownych burz z porywistym wiatrem i niestety lokalnie z gradem. Alert I stopnia obowiązuje w przeważającej części Łódzkiego, są też trzy powiaty, w których zagrożenie jest określone przez synoptyków na wyższy, II stopień. Szczegóły w poniższym artykule.

Zeszłotygodniowe burze, ulewy i nawałnice dały o sobie solidnie znać w różnych regionach województwa. Dziesiątki strażackich interwencji, pozrywane dachy, zalane piwnice i budynki gospodarcze, podtopienia i grad, który niszczył wszystko co spotkał na swojej drodze. Niestety, w najbliższych godzinach spora część mieszkańców Łódzkiego będzie znów z niepokojem spoglądać w niebo.

We wtorek, 29 czerwca IMGW wydało szereg ostrzeżeń, dotyczą one praktycznie całego regionu. Meteorologiczne ostrzeżenia niższego, czyli I stopnia obejmują powiaty: radomszczański, bełchatowski, łaski, sieradzki, zduńskowolski, piotrkowski, łódzki - wschodni, Łódź, pabianicki i poddębicki. W tym przypadku alerty wydano od 30.06 od godz. 00.00 do 30.06 do 6.00 rano. Z jaką pogodą muszę się liczyć ich mieszkańcy?

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - podaje IMGW.

Najtrudniejsza sytuacja może być w południowo- zachodniej części województwa łódzkiego gdzie trzy powiaty: wieruszowski, wieluński i pajęczański zostały objęte ostrzeżeniem II stopnia. Tu będzie i mocnej padło i niestety mocniej wiało. Alert wydano od 29.06, od godz. 23.00 do 30.06 do godziny 7.00.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad - informują synoptycy Instytutu.

W przypadku obu alertów, I i II stopnia prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk określono na 85-90%.