Moszczenica: Dementujemy nieprawdziwe informacje! Na terenie gminy nie ma sieci 5G

01ed4445-b777-4322-870f-dc7c1b3f3325

Dementujemy nieprawdziwe informacje. Na terenie naszej gminy nie ma zainstalowanej sieci 5G. Zachęcamy do przeczytania oficjalnego oświadczenia Urzędu Gminy.

Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie pojawiło się wiele zapytań związanych z zakończoną inwestycją -modernizacją oświetlenia ulicznego na terenie gminy Moszczenica. Korzystając z tej sposobności chciałbym bliżej przedstawić i omówić wykorzystywane technologie, a także ich oddziaływania na nasze otoczenie. Chcę uspokoić i zapewnić wszystkich mieszkańców, że rozwieszane plakaty podpisane przez anonimowe osoby np. „Lokalsa", zawierają nieprawdziwe informacje i mają jedynie na celu wywołanie zupełnie nieuzasadnionych obaw mieszkańców. Sugerowane tezy nie mają związku z technologią Smart City dostarczoną przez firmę BIOT Sp. z o.o. .

Zachęcam do lektury poniższego tekstu, w którym w kilku punktach odpowiem na rozpowszechniane fałszywe informacje i próbę manipulacji opinią publiczną.Przedstawię też sposób działania systemu i jego parametry. Podobne rozwiązania funkcjonują też w innych gminach w Polsce jak również , system jest też intensywnie testowany przez klientów zarówno w UE, na bliskim Wschodzie jak również w Afryce.

1.Technologię wykorzystaną przy inwestycji pod nazwą „Modernizacja dróg w gminie Moszczenica: Etap I – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego". dostarczyła firma BIOT sp. z.o.o., która została wyłoniona w drodze przetargu.

2 Odnosząc się stwierdzenia sugerującego użycie technologii 5G, wyjaśniamy, że anteny, które budzą niepokój mieszkańca gminy Moszczenica, wspierają przesył danych za pomocą gminnych sieci Wi-Fi, lub standardu sieci Therad (zależnie od miejsca instalacji). Żadne z urządzeń zainstalowanych nie korzysta z technologii 5G.

3..Aby system mógł skorzystać ze wspomnianej technologii w pierwszej kolejności należy zbudować sieć dystrybucyjną opartą o licencjonowane pasmo. Jest to zadanie dla firm telekomunikacyjnych takich jak Plus, Orange, T-mobile. Sieci pracujących w technologii 5G na terenie gminy Moszczenica nie ma i nie wiadomo czy zdecydują się je wprowadzić firmy telekomunikacyjne.


4. W rozwiązaniu zastosowanym w gminie Moszczenica oprawy nie komunikują się bezpośrednio z siecią Internet. Komunikacja jest zorganizowana jako lokalna sieć połączeń pomiędzy oprawami, która ma dostęp do Internetu za pośrednictwem routerów, pracujących w zakresie GSM 2G/3G lub poprzez połączenie Ethernetowe (przewodowe) lub Wi-Fi (bezprzewodowe). Zgodnie z umową z dnia 05.06.2019 r. (nr INW.272.23.2019) zastosowała technologie komunikacyjne OpenThread, Wi-Fi, oraz 2G/3G.

5. Statystyki prowadzone przez spółkę BIOT wskazują, że średni transfer na oprawę to 2,14 MB miesięcznie, co sumarycznie daje tylko około 150MB miesięcznie dla typowego dla gminy klastra składającego się z 70 opraw. To dokładnie tyle, ile zużywa użytkownik Facebook przeglądający profile znajomych w ciągu 1 – 1,5 godziny. Podobny transfer potrzebny jest do obejrzenia 5 minutowego filmu na Youtube czy Netflix[1].

6. System charakteryzuje niski transfer. Sterowanie oświetleniem zostało zaprojektowane z podziałem na funkcje: a) sterowanie oprawą, b) komunikacja i dystrybucja danych, c) zbieranie i analityka. Co bardzo istotne, sterowanie każdą pojedynczą oprawą dobywa się lokalnie. Rolę tę pełni urządzenie iBloc, które po przyłączeniu się do sieci mesch i pobraniu harmonogramów, autonomicznie steruje oprawą bazując na wbudowanym zegarze czasu rzeczywistego. Jest to bardzo ważne ponieważ pozwoliło istotnie ograniczyć ilość danych przesyłanych lokalnie. Komunikacja wykorzystywana jest tylko do przesyłania danych diagnostycznych 24 razy na dobę (pomiary mocy, energii, jasności itp.) oraz pozwala na reakcję manualną w celu realizacji na pojawiające się problemy techniczne. Tego schematu nie dotyczą alarmy, które wysyłane są bezzwłocznie. W każdym z tych przypadków ilość przesyłanych danych jest znikoma co potwierdzone jest statystykami prowadzonymi przez firmę BIOT.

7. Oprawy komunikują się pomiędzy sobą wykorzystując wspomnianą wcześniej komunikację radiową w standardzie OpenThread w paśmie ogólnodostępnym 2,4GHz. Thread podobnie jak Zigbee lub bluetooth jest standardem niskomocowym. Do wszystkich wymienionych powyżej odnosi się jeden standard IEEE 802.15.4. Standardy powyższe zostały opracowane pod kątem inteligentnych urządzeń rejestracyjno-pomiarowych (z wyjątkiem bluetooth) przewidzianych do pracy bateryjnej przez długi czas (np. 5 lat) rozmieszczonych w rozległym terenie, dlatego też urządzenia organizują sieć, a nie komunikują się bezpośrednio z Routerem.

8. Przyjęte rozwiązanie pozwoliło istotnie zredukować moc sygnału mającą główny wpływ na zasięg, zastępując to możliwością przesyłania informacji przez punkty sieci do odbiorcy finalnego. W zakresie mocy promieniowanej każde urządzenie obsługujące bluetooth (smartphone, słuchawki bezprzewodowe, zestaw głośnomówiący) dysponuje tą samą mocą nadawczą, co zamontowane na 8 metrowych masztach oprawy.

9. Urządzenia zastosowane w systemie zainstalowanym w gminie Moszczenica zostały kompletnie przebadane - w tym również na emisję pola elektromagnetycznego. Wyniki emisji dla wspomnianego iBloca osiągają poziom <0,3 – 0,4 V/m, natomiast dlaHUBiot-a nie przekraczają wartości 4,0 V/m, oba urządzenia badane były zgodnie z normami z 30 cm. W chwili prowadzenia badań obowiązywało rozporządzeniepozwalające dla badanych zakresów częstotliwości osiągnąć <7V/m. Nowe zarządzenie obowiązujące od 1 stycznia bieżącego roku pozwala zastosować limit <61 V/m dla interesującego nas pasma częstotliwości.Porównując osiągane wartości promieniowania od zdefiniowanych rozporządzeniem z dnia 17 grudnia 2019, gdyż jak mniemam do tego odnosił się mieszkaniec gminy, można zauważyć że urządzenia nie tylko mieszczą się w limitach ale posiadają potężny zapas odpowiednio: ~150 razy i ~15 razy ( iBloc i HUBiot ).

10. Firma BIOT jako spółka technologiczna rozwija i dostarcza Klientom rozwiązania we wszystkich interesujących ich technologiach. Jednakże w przypadku zainstalowanych już urządzeń możliwość rozwoju jest ograniczona i związana z zakresem wcześniej zdefiniowanych i opisanych rozwiązań technologicznych i komunikacyjnych. Powoduje to, że oprawy bez modernizacji technicznej nie mogą komunikować się w LTE lub 5G, nie ma takiej możliwości.

Wszystko co nowe budzi obawy. To naturalny proces, dlatego warto rozmawiać i pytać. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Mam nadzieję, że ten szczegółowy opis przybliży Państwu sposób działania tego nowoczesnego systemu i pozwoli obalić nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez anonimowe osoby. Zapewniam, że jest on bezpieczny dla Państwa i naszego środowiska naturalnego. Dodatkowo w ciągu kilku lat przyniesie naszej gminy duże oszczędności, a dzięki zwiększonej liczbie lamp pozwoli mieszkańcom czuć się jeszcze bezpieczniej.

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Jędrzejczyk

Zastępca Wójta Gminy Moszczenica

Źródło: Gmina Moszczenica