Najwyższa góra w centrum Polski już czeka na turystów! Czym kusi Góra Kamieńsk?

Najwyższa góra w centrum Polski już czeka na turystów! Czym kusi Góra Kamieńsk?

Kolej linowa, grawitacyjny tor saneczkowy i tubingowy, dmuchana zjeżdżalnia i sześciostanowiskowa trampolina – między innymi takie rozrywki już od niedzieli, 27 kwietnia, będą czekać na turystów odwiedzających Górę Kamieńsk, która kiedyś była częścią Kopalni Bełchatów. Podczas pobytu na Górce turyści mogą skorzystać także z przyrodniczych uroków tego najwyższego wzniesienia w centralnej Polsce, czyli lasów, ścieżek spacerowych i licznych tras rowerowych o różnej skali trudności.

Wysoka na niemal 400 m n.p.m. Góra Kamieńsk została usypana przez zwałowarki z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Dawniej było to zwałowisko zewnętrzne, na którym składowany był nadkład pochodzący z Pola Bełchatów. Sztucznie uformowane, najwyższe wzniesienie w tej części Polski zostało przez PGE GiEK w pełni zrekultywowane poprzez zalesienie oraz zagospodarowanie pod kątem stworzenia tu całorocznego miejsca wypoczynku na łonie natury.

Góra Kamieńsk to dziś całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Latem dużą popularnością cieszy się 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy wyposażony w 35 saneczek. Urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością 40 km/godz. Tak szybka jazda dostarcza niezwykłych i niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza tym, którzy lubią ekstremalne sporty. 

Na młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu czeka mini park rozrywki, a w nim m.in. trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Najnowszą atrakcją ośrodka jest tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru możemy dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym. Przenośnik ten jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.

Całą infrastrukturę uzupełniają także boiska do plażowej piłki siatkowej i mini koszykówki. Górę kochają także rowerzyście, a wszystko dzięki atrakcyjnym i wymagającym kilometrom rowerowych tras. Na terenie obiektu zlokalizowana jest także leśna ścieżka edukacyjna i plac pogniskowy z wiatą - dla grup zorganizowanych korzystających z oferty ośrodka

- Na Górze Kamieńsk stan techniczny infrastruktury monitorowany jest na bieżąco. Co roku, po zakończeniu sezonu zimowego przeprowadzane są niezbędne prace porządkowe wokół budynków stacji dolnej, na parkingach oraz na stoku. Dotyczą one m.in. demontażu materacy osłonowych, siatek wygradzających, znaków informacyjnych i armatek naśnieżających. Ratraki i skutery śnieżne są konserwowane i – jeśli to potrzebne – remontowane. Prace konserwacyjne przeszła również kolej linowa, grawitacyjny tor saneczkowy i przenośnik taśmowy, znajdujący się przy torze tubingowym. Na szczycie Góry Kamieńsk znajduje się również należąca do Grupy PGE elektrownia wiatrowa o łącznej mocy 30 MW zainstalowanej w 15 wiatrakach - przekazują przedstawiciele spółki PGE GiEK.

Przejazdy widokowe koleją linową dla turystów indywidualnych są dostępne w soboty, niedziele i święta, dla grup zorganizowanych przez cały tydzień po wcześniejszej rezerwacji.

W sezonie letnim ośrodek sportu i rekreacji jest czynny dla wszystkich codziennie od godz. 11:00 do 19:00.