Niebezpiecznie wysoki poziom Pilicy. W Sulejowie do akcji obrony domów przed zalaniem ruszył sztab strażaków [Foto]

Niebezpiecznie wysoki poziom Pilicy. W Sulejowie do akcji obrony domów przed zalaniem ruszył sztab strażaków [Foto]
Osp Sulejów-Podklasztorze

Poważna sytuacja hydrologiczna na rzece Pilicy w Sulejowie. IMGW wydało najwyższy, 3 alert ostrzeżenia przed wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych. Mieszkańcy już przygotowują się na najgorsze, do pracy przy zabezpieczeniu dwóch domostw przy ulicy Błonie w Sulejowie ruszyli strażacy z okolicznych jednostek. 

Sytuacja wyjątkowo niebezpieczna stała się we wtorek, 9 stycznia, kiedy to Pilica zaczęła niebezpiecznie szybko wzbierać zagrażając budynkom mieszkalnym. Po południu na ulicy Błonie pojawił się sztab strażaków, którzy ruszyli z budową zapory przeciwpowodziowej. Tą stworzono z dziesiątek worków wypełnionych pisakiem.

Pierwsze zastępy OSP i PSP pojawiły się na miejscu przed godziną 14.00 - relacjonują druhowie z OSP KSRG Przygłów.

Na miejscu pracowały zastępy z PSP w Piotrkowie Trybunalskim i druhowie z OSP: Sulejów, Sulejów- Podklasztorze, Kurnędz, Krzewiny.

Niestety sytuacja nadal daleka jest od ideału, na Pilicy ciągle obowiązuje ostrzeżenie. W tej chwili ma ono najwyższy, 3 stopień.

- W związku z utrzymywaniem się i prognozowanym dalszym rozwojem zjawisk lodowych na Pilicy i jej dopływach przewiduje się miejscami wzrosty poziomu wody, lokalnie na Pilicy w Sulejowie powyżej stanu alarmowego - czytamy w wydanym przez IMGW alercie.. 

Jak dodają pracownicy Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska ostrzeżenie może ulec zmianie. Obecnie obwiązujący alert został wydany do godziny 14.00. Niestety, przeglądając prognozowane zagrożenia, pracownicy IMGW utrzymają alert najwyższego, 3 stopnia przynajmniej do soboty, 13 stycznia.

​fot.: Osp Sulejów-Podklasztorze