Odpowie za znieważenie pomnika Nieznanego Żołnierza. Pijany 25-latek zniszczył znicze i wiązanki

270-194799
fot. KPP Opoczno

Zarzut znieważenia pomnika usłyszał 25-letni opocznian. Mężczyzna został ustalony i zatrzymany w niespełna dwie godziny od zgłoszenia. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara ograniczenia wolności albo grzywna. Dodatkowo 25-latek został ukarany mandatem karnym wysokości 2500 złotych za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości.

Dyżurny opoczyńskiej policji, 19 maja 2024 roku, około godziny 18.40, otrzymał zgłoszenie dotyczące osoby, która zniszczyła znicz i wiązanki lezące pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Opocznie przy placu Zamkowym. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Oprócz policjantów wydziału prewencji, którzy na miejscu rozpytywali świadków, do ustalania sprawcy znieważenia pomnika, włączyli się funkcjonariusze z wydziałów kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego. Na miejscu zdarzenia policjanci wykonali oględziny, zabezpieczyli ślady.


Dzięki zapisowi monitoringu szybko został ustalony rysopis osoby odpowiedzianej za to przestępstwo. Policjanci dysponowali charakterystycznymi elementami ubioru sprawcy. Kilka chwil później na ulicy Piotrkowskiej w Opocznie, patrol, zauważył jadącego rowerem mężczyznę, którego rysopis odpowiadał sprawcy znieważenia pomnika. Po wylegitymowaniu okazało się, że to 25-letni mieszkaniec Opoczna. Mężczyzna był nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. 

W dalszej części prowadzonego postępowania, na podstawie zebranych dowodów, policjanci przedstawili mężczyźnie zarzut znieważenia pomnika. Zatrzymany przyznał się do zarzuconego mu czynu. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu grzywna albo kara ograniczenia wolności. Dodatkowo za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości, na 25-latka został nałożony mandat karny w wysokości 2500 złotych.

Źródło: KPP Opoczno