Ostatnia droga Johna Benetta. Pilota w asyście kompanii honorowej żegnały tłumy [Foto]

dsc9552-166670232_20221026-070759_1
UM Piotrków Trybunalski

W wojskowej asyście kompanii honorowej, w swoją ostatnią drogę wyruszył John Benett (Jan Książczyk). Pogrzeb pilota Królewskich Sił Powietrznych RAF, uczestnika II wojny światowej odbył się we wtorkowe południe, 25 października. Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego żegnały tłumy. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły o godz 12.00 w Parafii św. Wojciecha w Krzepczowie. Żołnierza, znakomitego pilota, Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego pożegnała rodzina i przyjaciele, przedstawiciele władz miasta oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń, w tym kombatanckich.
Po eucharystii, uroczystości pogrzebowe przeniosły się cmentarz parafialny w Krzepczowie. Tutaj oddano salwę honorową, a mowy pożegnalne nad grobem wygłosili przedstawiciele kombatantów oraz stowarzyszeń związanych z osobą zmarłego.

Przypomnijmy, że John Benett zmarł w ubiegłą środę (19.10), w wieku 103 lat. 

****
John Raymond Benett (Jan Książczyk) urodził się 31.08.1919 r. w miejscowości Krzepczów koło Piotrkowa Trybunalskiego.
W 1920 r. wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W 1937 r. na mokotowskim lotnisku odbył swój pierwszy lot pod okiem wuja – kpt. pilota Franciszka Witakowskiego. Lot nad Warszawą trwał tylko pół godziny, ale wrażenia były oszałamiające na tyle, że postanowił zostać pilotem. Na początku 1938 r. John Benett ponownie pojechał do Warszawy, tam Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej skierowała go na kurs szybowcowy do Ustianowej w Bieszczadach, gdzie w sierpniu tegoż roku uzyskał kategorię B. pilota szybowcowego i otrzymał odznakę pilota szybowcowego nr 3372. Następnie został skierowany na szkolenie samolotowe (na samolocie RWD-8) do Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza w Świdniku. W 1939 r. wstąpił do Aeroklubu Łódzkiego i w sierpniu otrzymał legitymację nr 175/39.

Po rozpoczęciu II wojny światowej przedostał się na Zachód, aby walczyć z Niemcami. Najpierw trafił do Francji, gdzie w 1940 r. został skoszarowany w miejscowości Bressuire i jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych 1 maja 1940 r. złożył przysięgę Republice Francuskiej. Po upadku Francji trafił do obozu w Cheltenham, skąd został skierowany do bazy Królewskich Sił Powietrznych ( RAF ) w Blackpool. Walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskich dywizjonów lotniczych nr 609 i 587. W RAF służył do 1948 r. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett.

Od lat mieszkał w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku 2017 r. został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nadała mu uchwałą z 19 grudnia 2018 roku.

Pełna fotorelacja z uroczystości pogrzebowych dostępna jest na oficjalnej stronie UM Piotrków Trybunalski >>> TUTAJ

Źródło: UM Piotrków Trybunalski.