Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubiaszowie gotują wielokulturowo

img20221203121908-168141315_20230414-102530_1
UGiM Wolbórz

„Moja i Twoja Kuchnia, jak smakują polsko - ukraińskie pierogi" - taki projekt realizują w Kole Gospodyń Wiejskich w Lubiaszowie.

Od 29 października 2022 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiaszowie jako organizacja wspierająca realizuje projekt pt. „Moja i Twoja Kuchnia, jak smakują polsko-ukraińskie pierogi" w ramach Programu „Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‚ę'. Dotychczas odbyło się sześć spotkań w Lubiaszowie oraz w Wolborzu, Młynarach i Bogusławicach.

Animatorkami tego projektu są Dorota Bedyniak-Walaszczyk oraz Marlena Sońta - obie są członkiniami KGW, obie współpracują również w Fundacji DziałaMY. Projekt w swoim zamyśle ma charakter wielokulturowy, wielonarodowościowy i wielopokoleniowy, zaś prowadzony jest w lubianej przez uczestników projektu formie warsztatów kuchennych.

- Wspólnie nauczyłyśmy się gotować: polski barszcz biały oraz barszcz ukraiński, jak również poznałyśmy tajniki potraw Świątecznych - Bożonarodzeniowych i związanych z Wielkanocą. Poznałyśmy smak potraw rozgrzewających - zimowych oraz potraw, jakie gotowały gospodynie wiejskie w okresie przednówka - powiedziała Dorota Bedyniak-Walaszczyk.

Do końca projektu pozostały jeszcze dwa spotkania, w tym warsztaty na temat potraw z grilla oraz uroczyste zakończenie projektu 20 maja 2023 roku w Domu Ludowym w Lubiaszowie, gdzie nastąpi podsumowania działań projektowych i degustacja potraw warsztatowych, a wszystko okraszone wspólnymi śpiewami.

Źródło: UMiG Wolbórz