wersja testowa serwisu

Piotrków Trybunalski: Dyżurujący lekarz wydmuchał 1,9 promila! Ruszyło prokuratorskie śledztwo. Co grozi ortopedzie?

Piotrków Trybunalski: Dyżurujący lekarz wydmuchał 1,9 promila! Ruszyło prokuratorskie śledztwo. Co grozi ortopedzie?
Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim/ Facebook

W poniedziałek 11 października piotrkowska Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie pijanego lekarza, który w niedzielę pełnił dyżur w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim. Nietrzeźwy lekarz przyjmował pacjentów na oddziale ortopedycznym, wydmuchał 1,9 promila!

O tym, że dyżurujący lekarz może być pod wpływem alkoholu poinformowało policję kierownictwo szpitala. Mundurowi pojechali do placówki przy Rakowieckiej w niedzielę (10 października) około godziny 16.40. W szpitalu pojawił się też dyrektor. Na miejscu policjanci potwierdzili, że lekarz jest pod wpływem alkoholu. Wykonano wszelkie niezbędne czynności, zarówno w stosunku do pijanego medyka, jaki i pacjentów, którzy byli przez niego wcześniej badani. 

Marek Konieczko, dyrektor placówki zdecydował o dyscyplinarnym zwolnieniu lekarza. Do szpitala sprowadzono innego medyka, który powtórnie przebadał wszystkich pacjentów, którzy wcześniej byli konsultowani przez nietrzeźwego ortopedę. Ten został też dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

W poniedziałek po południu głos w sprawie zajęła piotrkowska Prokuratura Rejonowa, która w poniedziałek wszczęła śledztwo. O co oskarżony jest lekarz?

- Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 11 października 2021 roku wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 10 października 2021r. w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim narażenia pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza, który będąc zobowiązany do opieki nad pacjentami, podczas pełnionego dyżuru znajdował się w stanie nietrzeźwości prowadzącym do stężenia na poziomie 0,90 mg/l alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu, tj. o czyn z art. 160 § 2 kk. O podejrzeniu zaistnienia przestępstwa, organy ścigania zostały powiadomione w dniu 10 października 2021 roku przez Dyrektora Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Śledztwo jest na wstępnym etapie, realizowane są czynności procesowe mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia. Czyn z art. 160 § 2 kk zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - informuje w oficjalnym stanowisku Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

0,90 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jest równoznaczne z tym, że lekarz w momencie badania miał 1,9 promila.