Piotrków Trybunalski: Samorząd włączy się w dystrybucję węgla! Jak będzie wyglądała procedura nabycia paliwa?

industry-2023588__480
Pixabay

Mimo, że zapewnienie węgla mieszkańcom nie leży w gestii samorządu to miasto Piotrków Trybunalski włączy się w dystrybucję importowanego węgla kamiennego na preferencyjnych warunkach. W poniższym artykule przekazujemy informacje, jak będzie wyglądała procedura nabycia paliwa. 

W minionym tygodniu Sejm uchwalił przepisy umożliwiające samorządom sprzedaż węgla kamiennego na preferencyjnych warunkach. Mimo, że nie weszły one jeszcze w życie prezydent Krzysztof Chojniak podjął decyzję, że Piotrków Trybunalski będzie pośredniczył w zakupie węgla dla mieszkańców.

W miniony piątek odbyła się wideokonferencja wojewody łódzkiego z samorządowcami z naszego województwa, podczas której zostały przekazane informacje natury ogólnej. 

- Czekamy na wejście przepisów w życie oraz na dalsze wytyczne ze strony rządowej, ale już dziś deklarujemy wsparcie dla piotrkowian zainteresowanych zakupem węgla po preferencyjnej cenie. Dołożymy wszelkich starań, aby sprostać temu niezwykle trudnemu zadaniu bycia pośrednikiem pomiędzy spółkami skarbu państwa a mieszkańcem – mówi prezydent Krzysztof Chojniak.

Jednym z naszym zadań będzie przywiezienie węgla kamiennego do Piotrkowa ze wskazanego przez rząd punktu dystrybucji. Na wspomnianej wideokonferencji wielokrotnie było podkreślane, że będzie to głównie węgiel importowany z Kolumbii, Australii, RPA czy Indonezji.

Jak już importowany węgiel trafi do Piotrkowa, to aby mieszkaniec mógł go zakupić po preferencyjnej cenie 2 tys. zł brutto za tonę, zgodnie z zapisami procedowanej ustawy będzie musiał w pierwszej kolejności złożyć wniosek do MOPR-u, który będzie podlegał weryfikacji. 

Warunkiem koniecznym pozytywnego zweryfikowania będzie złożony wcześniej wniosek o wypłatę dodatku węglowego, a jeśli nie staraliśmy się o taki dodatek to będzie należało okazać zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jak już wniosek przejdzie pozytywną weryfikację to wnioskodawca otrzyma dyspozycję zakupu węgla, będzie musiał wnieść opłatę za węgiel (proporcjonalną do ilości zakupionego węgla) na konto Urzędu Miasta (przelewem bądź w kasie UM) i dopiero z taką dyspozycją i z potwierdzeniem dokonania opłaty udać się po odbiór węgla. Mieszkaniec będzie musiał odebrać węgiel na własny koszt. Gmina nie będzie zapewniała transportu węgla pod konkretny adres.

Na nieruchomość zgłoszoną do CEEB będzie można zakupić 3 tony węgla na preferencyjnych warunkach w dwóch transzach, tj. pierwsza do końca 2022 r. i druga, od stycznia do kwietnia 2022 r. Strona rządowa w rozporządzeniu określi ilości węgla jakie mieszkaniec będzie mógł maksymalnie zakupić w ww. terminach.