Piotrkowscy strażacy przekazali mieszkańcom czujki tlenku węgla. Urządzenia trafiły do 35 rodzin

dsc9625-170021850_20231117-123834_1
UM Piotrków Trybunalski

35 czujek tlenku węgla przekazał Urząd Miasta dla piotrkowskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Urządzenia trafiły w piątek, 17 listopada do rodzin wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Piotrkowski magistrat ufundował 35 czujników tlenku węgla dla Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na rok 2023 pod nazwą „Bezpieczne Miasto".

Strażacy podczas prowadzonej akcji profilaktycznej „Z czujką czadu i tlenku węgla żyje się bezpieczniej" odwiedzili dzisiaj mieszkańców miasta korzystających w swoich mieszkaniach z kotłów węglowych lub gazowych. Akcja ma na celu zapobiec nieszczęściom, jak zatrucie tlenkiem węgla czy pożar, do których szczególnie dochodzi w okresie zimowym. 

- Czujka tlenku węgla jest bardzo ważna bo wykryje nam zagrożenie bezbarwne, bezwonne, bezzapachowe. Dzięki niej mieszkaniec jest w stanie zareagować i wezwać pomoc. Kampanie, które są prowadzone już co roku pokazują zwiększoną świadomość osób, które utrzymują taką czujkę. Zdarzyło się nam, że na stanowisko kierowania zadzwoniono, że taka czujka weszła w stan alarmu "i co należy zrobić?". Widzimy tą różnicę, że dzięki detektorowi mieszkańcy są bardziej czujni - mówi strażak kapitan Mariusz Pietraszczyk, Naczelnik Wydziału Kontrolno - Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, który dystrybuował czujki do wytypowanych rodzin.

W przypadku, gdy czujka zadziała (sygnał dźwiękowy), należy przede wszystkim niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i oczywiście ewakuować się. Jeśli dojdzie do wyciszenia alarmu, należy wrócić, zobaczyć co się dzieje oraz zweryfikować źródło potencjalnego wystąpienia zagrożenia emisji tlenkiem węgla.

- Jeżeli dojdzie do ewentualnych objawów zatrucia np. nudności, bóle głowy należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112 – podsumowuje strażak kapitan Tomasz Glinka.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski