Piotrkowska biblioteka świętowała jubileusz 100-lecia! [Foto]

Piotrkowska biblioteka świętowała jubileusz 100-lecia! [Foto]
UM Piotrków Trybunalski

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim skończyła 100 lat. Instytucja świętowała swój jubileusz w piątkowe (19.05) popołudnie. Były życzenia, medale, jubileuszowy tort oraz sentymentalne spotkania.

- Dzisiejszy jubileusz jest świętem nie tylko pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika, ale również osób, które piotrkowską książnicę odwiedzają na co dzień - mówiła podczas otwarcia uroczystości i powitania gości Renata Wojtczak, dyrektor placówki, po czym w telegraficznym skrócie przedstawiła rys historyczny naszej książnicy. - Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim powstała w 1923 r. z inicjatywy ówczesnego ławnika Wydziału Szkolnictwa i Oświaty Pozaszkolnej – Adama Próchnika - przybliżała na wstępie dyrektor Wojtczak.

Początkowo biblioteka składała się tylko z wypożyczalni książek. Na przestrzeni stu lat funkcjonowania biblioteka rozwijała się oraz kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Pierwszą bibliotekę zlokalizowano w jednej z sal magistratu przy ulicy Słowackiego 13. Następnie książnica przeniosła się na ul. Sienkiewicza 1, później przez Wojska Polskiego, al. 3 Maja i Farną 8, do zespołu synagog przy ówczesnej ulicy Armii Czerwonej (dziś Jerozolimska). Pod tym adresem była najdłużej, bo od 1967 r. aż do 14 czerwca 2019 r. Tego dnia oficjalnie otwarto nowo wybudowany budynek przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 3, który przyjął nazwę Mediateka 800-lecia. Pięć miesięcy później w budynku uruchomiono Kino Studyjne PIKSEL, a 9 września 2021 roku uroczyście otworzono Inicjatywę SOWA, a następnie Majsternię.

Dziś biblioteka to nie tylko wolny dostęp do księgozbiorów i czytelnia. Do dyspozycji odwiedzających jest aula konferencyjna, pracownia gier komputerowych, bawialnia dla dzieci, strefa gier planszowych, kawiarnia, a przede wszystkim nowoczesna część naukowo-techniczna.

Kolejnym punktem jubileuszowych uroczystości było wręczenie odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wyróżnień samorządowych. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim została odznaczona jednym z najwyższych odznaczeń resortowych Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", który w imieniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego wręczył Jarosław Czuba, Dyrektor Generalny MKiDN.

- Składam słowa uznania i podziękowania dla pani dyrektor, pracowników biblioteki, czytelników, jak i władz samorządowych za wkład w rozwój biblioteki miejskiej w Piotrkowie oraz za dbałość o czytelnictwo - mówił dyrektor J. Czuba.

Kolejnym punktem było wręczenie nagród Prezydenta Miasta dla pracowników książnicy.

- Bardzo dziękuję Państwu za Waszą postawę, za kształtowanie pokoleń piotrkowian. Słowa uznania i wdzięczności kieruję zarówno do pracowników, którzy dziś służą naszym czytelnikom, jak i do tych, którzy w minionych latach pracowali w tej wyjątkowej instytucji - dziękował Krzysztof Chojniak.

Następnie Przewodniczący Rady Miasta, Marian Błaszczyński wręczył Medale Honorowe Piotrkowa Trybunalskiego. Kapituła przyznała Złoty Honorowy Medal Piotrkowa Trybunalskiego Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz dyrektor książnicy Renacie Wojtczak. Srebrny Medal trafił w ręce Małgorzaty Goworek i Moniki Kauc. Natomiast Brązowe Medale odebrały Agnieszka Kitowska oraz Agnieszka Wojtaś.

Nie zabrakło również upominków dla wyróżniających się czytelników piotrkowskiej książnicy. Zakończeniem tej części uroczystości był koncert w wykonaniu Hanny Banaszak.

Po koncercie zebrani przeszli do holu, gdzie czekał jubileuszowy tort. Tutaj wzniesiono toast za kolejne pomyślne lata biblioteki, jej pracowników i czytelników, po czym zebrani złożyli życzenia na ręce dyrektor MBP Renaty Wojtczak. Uroczystość zakończyło sentymentalne spotkanie przybyłych w auli mediateki.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Od biblioteki do mediateki w fotograficznym zapisie - 100 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim".

Źródło: UM Piotrków Trybunalski