Policyjne spotkanie z seniorami. W Wolborzu rozmawiano o zagrożeniach jakie czyhają na starsze osoby

240-19503_20240524-050634_1
KMP Piotrków Trybunalski

Przestępcy bezwzględnie wykorzystują zaufanie i uczciwość osób starszych, starając się wyłudzić od nich pieniądze. Dlatego policjanci spotykają się z seniorami aby omówić zasady jakimi kierują się oszuści, a także sposoby odpowiedniej reakcji, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

21 maja piotrkowscy policjanci wraz z burmistrzem Wolborza Andrzejem Jarosem spotkali się z mieszkańcami, aby móc porozmawiać o sposobach stosowanych przez oszustów, a także odpowiednich działaniach, aby zapobiegać przykrym zdarzeniom. 

- Policjanci przypomnieli, że oszuści wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób oraz ich chęć pomocy bliskim. Opowiadając nieprawdziwe historie, udając członków rodziny, policjantów czy prokuratorów, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, często oszczędności całego życia. Przekonują o swoich dobrych intencjach, jednocześnie wywierając presję, nie dając czasu na przemyślenie i podjęcie właściwej decyzji. Policjanci przypomnieli również, e tego typu oszustwa często przybierają różne formy, jednak zawsze opierają się na zbudowaniu fałszywej sytuacji, która ma na celu wywołanie natychmiastowej reakcji i wzbudzenie silnych emocji. Mogą to być historie o rzekomym wypadku bliskiej osoby, czy potrzebie pilnej operacji - wskazuje asp. sztab. Izabela Gajewska, rzeczniczka prasowa KMP Piotrków Trybunalski.

Warto pamiętać też, że to nie jedyna forma stosowania oszustw przez przestępców. Mogą oni również kontaktować za pomocą wiadomości sms, czy portali społecznościowych. Dlatego mundurowi uczulali seniorów na różnego rodzaju metody i sposoby, tak aby w chwili kiedy odbiorą podejrzany telefon czy odbiorą wiadomość, wiedzieli jak odpowiednio zareagować. Policjanci pokazali również uczestnikom spotkania, atrapy środków odurzających, aby wiedzieli na co uważać w przypadku znalezienia nielegalnych substancji.