wersja testowa serwisu

Powiat piotrkowski w niebieskiej strefie ochronnej ASF. Co to oznacza dla rolników?

pig-2189566_1280
Pixabay

Ważna informacja dla hodowców trzody chlewnej z regionu piotrkowskiego. Jak informuje starostwo, o północy z 22 na 23 października znikają niemal wszystkie ograniczenia dla hodowców, które obowiązywały do tej pory w trzech gminach Powiatu Piotrkowskiego: Grabicy, Moszczenicy i Czarnocinie.

W czwartek, 21 października Komisja Europejska podpisała decyzję w tej sprawie, zmieniając niekorzystne restrykcje obowiązujące w czerwonej strefie na te łagodniejsze w strefie niebieskiej. 

- Dla producentów trzody chlewnej, którzy dotkliwie odczuli skutki wystąpienia ASF w powiecie łódzkim wschodnim, oznacza to, że nie będą musieli już wykonywać badań zwierząt, zgłaszać faktu sprzedaży służbom weterynaryjnym i ponosić strat finansowych w związku z niższą ceną za wieprzowinę, pochodzącą ze strefy czerwonej. Jedyne ograniczenia jakie obowiązują w strefie niebieskiej, to te dotyczące sprzedaży zwierząt do krajów Unii Europejskiej bezpośrednio z gospodarstwa hodowcy - informują pracownicy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim.