Poznaliśmy nowy termin konkursu na kapitał obrotowy. Wprowadzono nowe zasady udzielania dotacji

doz1234_12
fot. Piotr Wajman

Od 6 października przedsiębiorcy z województwa łódzkiego, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie prowadzenia bieżącej działalności. Po anulowaniu pierwszego konkursu na tzw. kapitał obrotowy wprowadzone zostały też nowe zasady udzielania dotacji. Przedstawili je we wtorek (29 września) marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Łukasz Stajuda.

- Przede wszystkim odchodzimy od zasady kto pierwszy, ten lepszy, ale wprowadzamy punktację wniosków – mówił na konferencji prasowej marszałek Grzegorz Schreiber.

Zaznaczył przy tym, że konkurs adresowany jest do firm, które potrafią wykazać, że ich kłopoty wynikają z pandemii, mają siedzibę na terenie województwa łódzkiego i będą w stanie wykazać 30-procentowy spadek przychodów w ciągu dwóch miesięcy. A im większy on będzie – tym większa liczba punktów.

- Przychylamy się w ten sposób do postulatów osób, które do takiej formuły nas przekonywały – podkreślał marszałek.

Nabór wniosków rozpocznie się 6 października. Do tego czasu przedsiębiorcy mogą się zarejestrować na stronie internetowej i przygotować do konkursu.

- Szczegóły dotyczące zasad naboru wniosków i punktacji dziś znajdą się na stronie internetowej Centrum Obsługi Przedsiębiorcy – zapowiedział dyrektor Łukasz Stajuda.

Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na konkurs ponad 57 mln zł. Przedsiębiorcy mogą starać się o bezzwrotną dotację na 3 miesiące działalności. Jej maksymalną wysokość określa rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 kwietnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji w ramach programów operacyjnych w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej COP do 12 października.

Przypomnijmy, że konkurs na tzw. kapitał obrotowy został już raz ogłoszony – na początku września. Na skutek nieprawidłowości, do jakich doszło na starcie przyjmowania wniosków, został on anulowany. Łukasz Stajuda przypomniał, że choć w systemie zarejestrowało się wtedy 16 tys. przedsiębiorców, to w jednej sekundzie była próba złożenia 58 tys. wniosków.

– Dlatego złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – zaznaczył dyrektor COP. – Toczy się w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (bg, jg)