wersja testowa serwisu

Poznaliśmy zwycięzcy konkursu poświęconego Żołnierzom Niezłomnym

0011
fot. Sebastian Sołtyszewski

Laureaci wojewódzkiego etapu konkursu „Żołnierze Wyklęci na terenie województwa łódzkiego" odebrali dziś (28 czerwca) nagrody w Urzędzie Marszałkowskim.

- Żołnierze Wyklęci zasłużyli na najwyższe honory – nie ma wątpliwości Patrycja Florczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii prezentacja multimedialna.

Patrycja w swojej pracy przybliżyła dwie ważne postacie związane z naszym regionem - generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca" oraz Eugeniusza Kokolskiego „Groźnego".

– Oni i ich podkomendni dzielnie walczyli o wolną Polskę, byli prawdziwymi patriotami – dodaje Patrycja

Celem konkursu jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnienie wiedzy o ludziach, którzy heroicznie walczyli o niepodległość Polski po drugiej wojnie światowej oraz rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej. Komisja Konkursowa oceniła 33 prace przekazane do Urzędu Marszałkowskiego WŁ przez Wojewódzkie Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli, które przeprowadziły etap regionalny konkursu.

Wyróżnienie w kategorii film zostało przyznane Mateuszowi Cieślakowi z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach. Bohaterem jego filmu jest Leon Macherowski. Praca to nałożone na archiwalne zdjęcia fragmenty wspomnień żołnierza z celi śmierci. Leon Macherowski został ostatecznie ułaskawiony. Karę śmierci zamieniono mu na dożywotnie więzienie. Ale jego koledzy, sądzeni w tym samym procesie, zostali straceni.

- Jego historię poznałem podczas pracy nad filmem. Losy Żołnierzy Wyklętych są w zdecydowanej części tragiczne i dlatego tym bardziej przejmujące – opowiada Mateusz Cieślak.

Wyróżnienie w kategorii komiks otrzymała 12-letnia Julita Grzywacz ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Klementynowie.

- Mój komiks to historia bitwy pod Majkowicami, którą stoczyli Stanisław Karliński „Burza" i jego ludzie – opowiada 12-latka. – Wybrałam ten fragment historii Wyklętych, bo pomnik „Burzy" stoi bardzo miejsca, gdzie mieszkam.

Jak dodaje Julita, dzięki udziałowi w konkursie znacznie więcej dowiedziała się o losach Stanisława Karlińskiego, awansowanego w wolnej Polsce do stopnia generała, oraz jego oddziału.

- I o tym, że byli wytrwali, że się nie poddawali. Że próbowali osiągnąć to, czego pragnęli – mówi Julita.

Nagrody wręczał laureatom Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

- Żołnierze Wyklęci szlachetnie szukali drogi do wolnej Polski. Są dla nas dziś bohaterami i autorytetami, wpisują się w kanon najwybitniejszych patriotów XX wieku – mówił Zbigniew Ziemba. - Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, gratuluję laureatom. Ale słowa podziękowania należą się również nauczycielom, opiekunom, wychowawcom, dyrektorom. Za to, że dostrzegli potrzebę promowania tego tematu i kształtowania pracy wychowawczej również w oparciu o wartości, którym służyli Żołnierze Wyklęci.

Wyniki wojewódzkiego etapu konkursu „Żołnierze Wyklęci na terenie województwa łódzkiego"

Kategoria komiks
I miejsce - Zofia Stępień, Szkoła Podstawowa Nr 170 im. Anieli Krzywoń w Łodzi
II miejsce - Maria Sobolewska, Szkoła Podstawowa im. OP AK "Błysk" w Paradyżu
III miejsce - Milena Popławska, Szkoła Podstawowa im. ppor. pilota Mariana Bełca w Jeruzalu

Wyróżnienie - Julita Grzywacz, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Klementynowie;

Kategoria prezentacja multimedialna
I miejsce - Patrycja Florczyk, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie
II miejsce - Julia Kucharska, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach
III miejsce - Joanna Dałek, Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku

Wyróżnienie - Wiktoria Muszyńska, Ogólnokształcące Liceum Katolickie przy Parafii Rzymskokatolickiej Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu;

Kategoria film
Komisja konkursowa postanowiła nie wyłaniać laureatów i przyznać dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:
- Mateusz Cieślak, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Skierniewicach
- Aleksandra Adamek, Wiktoria Pięta, Bartłomiej Wiśniewski II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej -Curie w Piotrkowie Trybunalskim

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi