„Projekt będzie mój, pod warunkiem, że będzie też czyjś”, czyli chcemy razem powalczyć o unijne dotacje

DSC_0050-Copy
fot. Urząd Miejski w Sulejowie

W przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będą premiowane projekty ponadregionalne, realizowane przez kilka samorządów. Aby odpowiednio przygotować się do walki o unijne dotacje, z inicjatywy zastępczyni burmistrza Sulejowa Małgorzaty Just, w czwartek w Barkowicach zorganizowano I seminarium pn. Przygotowanie i realizacja partnerskich projektów infrastrukturalnych z zakresu ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonej turystyki wokół Zalewu Sulejowskiego oraz dorzecza Pilicy w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów zrzeszonych w ramach Obszaru Funkcjonalnego – obszar turystyczny doliny rzeki Pilicy, wyznaczonego w obowiązującej Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020. Wszyscy zgromadzeni zgodzili się na zawiązanie nieformalnego porozumienia. Taka współpraca może doprowadzić do stworzenia wspólnego – strategicznego – projektu, finansowanego ze środków UE.

Zgromadzonych gości przywitał burmistrz Wojciech Ostrowski. Następnie Piotr Wypych, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przybliżył mocne i słabe strony Zalewu Sulejowskiego i dorzecza Pilicy w aspekcie adaptacji do zmian klimatu oraz rozwoju zrównoważonej turystyki, sportu i rekreacji. Piotr Wypych podkreślał, że nie wykorzystano potencjału niektórych obiektów, inne z kolei są aż nadto eksploatowane, na przykład w jednym sezonie Pilicą przepływa nawet kilka tysięcy kajakarzy, co przekłada się na zanieczyszczenie rzeki i jej brzegów, a przez to cierpią np. ptaki. Dlatego warto pomyśleć o monitoringu tego obszaru.

Później głos zabrała Agnieszka Dawydzik, doradca Związku Miast Polskich, specjalizującą się w polityce regionalnej i finansowaniu UE, która stwierdziła, że spotkanie zorganizowano w bardzo dobrym momencie, ponieważ właśnie teraz finalizuje się unijna koncepcja na następne lata i właśnie teraz powinno się tworzyć podobne porozumienia, których efektem powinny być wspólne projekty. – Projekt będzie mój, pod warunkiem, że będzie czyjś – podkreślała.

W przyszłej perspektywie unijnej premiowane będą projekty terytorialne, dlatego porozumienia zawarte przez samorządowców będą kluczowe. O czym na zakończenie przypomniał Artur Stelmach, ekspert z zakresu funduszy UE oraz polityki regionalnej, który wygłosił wykład pt. Planowanie strategiczne na poziomie regionalnym i lokalnym w aspekcie nowej Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 warunkiem pozyskania dofinansowania na realizację partnerskich projektów inwestycyjnych.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że warto kontynuować taki rodzaj współpracy. Kolejne seminarium odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu i oprócz przedstawicieli samorządów wezmą w nim również udział reprezentanci stowarzyszeń, działających na terenie poszczególnych gmin.

źródło: UM Sulejów