Przed nami kolejna odsłona Narodowego Czytania w Rozprzy. W tym roku posłuchamy Nad Niemnem

01_KPRP_list_20230605_EAM_7711_
KPRP

Rok temu „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, w tym – „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Przed nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Do wydarzenia tradycyjnie dołącza także Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy, która już teraz zaprasza wszystkich mieszkańców gminy do wspólnej lektury.

Przypomnijmy, że akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wśród wspólnie przeczytanych lektur znalazły się m.in. „Trylogia" Henryka Sienkiewicza, „Lalka" Bolesława Prusa, „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i „Balladyna" Słowackiego.

W najbliższą sobotę, 9 września odbędzie się kolejna odsłona tego kulturalnego przedsięwzięcia. W tym roku Polacy będą wspólnie czytać fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Wybór tej lektury przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nie jest przypadkowy.

- Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole". (…) Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP.

Rozprzańska odsłona czytanie odbędzie się w sobotę, 9 września o godz. 11:00 w Ogrodzie Literackim (za budynkiem Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy).