wersja testowa serwisu

Przedstawiciele miasta złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

dsc0553-1620030053

230 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Dziś wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. 

Tegoroczne Święto 3 Maja ma inny charakter niż się do tego przyzwyczailiśmy. Ze względu na stan epidemii w Piotrkowie Trybunalskim nie odbędą się żadne oficjalne obchody.

W imieniu mieszkańców naszego miasta kwiaty pod tablicą upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wmurowaną w ścianę kościoła oo. Bernardynów, złożyli prezydent Krzysztof Chojniak, przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński oraz radny Piotr Masiarek.

Wobec braku możliwości wspólnego świętowania zapraszamy do indywidualnego uczczenia pamięci bohaterów, którzy stworzyli i uchwalili pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie.

Jednym z elementów świętowania może być odwiedzenie wystawy, którą z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miasto stworzyło wspólnie z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalski. Więcej na ten temat TUTAJ.

Źródło: UM Piotrków Trybunalski