Radość i duma strażaków z OSP Przygłów. Do jednostki dotarł średni samochód ratowniczo – gaśniczy

IMG_379_20231108-114931_1
OSP Przygłów/ Marta Rytych

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie odebrali już nowy wóz strażacki - Renault D16. W poniedziałek, 6 listopada uroczyście powitali pojazd w przygłowskiej strażnicy. Zakup był możliwy między innymi dzięki dofinansowaniu z gminnego budżetu, w wysokości 150 tysięcy złotych. To kolejny nowoczesny samochód, który w tym roku otrzymali strażacy z naszej Gminy.

Podczas tej historycznej chwili mieszkańcom Przygłowa towarzyszyli burmistrz Wojciech Ostrowski oraz jego zastępca Michał Gaczkowski, którzy pogratulowali strażakom z tamtejszej jednostki, dziękując za ich zaangażowanie i poświecenie.

Nowy samochód Renault D16 został zabudowany przez firmę MotoTruck z Kielc. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 3000 l oraz sprzęt techniczny służący głównie do usuwania skutków wypadków, wichur i miejscowych zagrożeń.

Nowy samochód Renault D16 posiada szereg innowacji oraz ergonomiczny rozkład sprzętu, który w znacznym stopniu pozwoli na szybsze oraz bardziej bezpieczne podejmowanie akcji ratowniczo – gaśniczych. Został doposażony w dodatkowe oklejenie, oświetlenie, sygnał pneumatyczny Hadley oraz Rumbler, które pozwolą być bardziej widocznym i słyszalnym -  szczególnie na mocno obciążonej drodze krajowej nr 12 - wyjaśniają strażacy - ochotnicy z OSP Przygłów.

Nowy samochód otrzymał numery operacyjne dotąd użytkowane na Manie czyli 349E77. W tej chwili trwa proces rejestracji pojazdu, a po nim zostanie wprowadzony do podziału bojowego jednostki. Koszt jego zakupu wyniósł 1 100 850, 00 zł.

- To kolejny nowy wóz, który w tym roku otrzymali strażacy z Gminy Sulejów. Od lutego 2023 roku nowoczesnym pojazdem mogą się poruszać druhowie z jednostki w Kurnędzu. Na ten cel przekazaliśmy z gminnego budżetu 237 390 zł, a całkowity koszt wyniósł prawie milion złotych. Więcej niż milion kosztował natomiast samochodów dla strażaków z Przygłowa. W jednym i drugim przypadku realizacja tych inwestycji była możliwa przede wszystkim dzięki dotacjom z budżetu państwa - zaznaczają pracownicy UG Sulejów.

Jeszcze w tym roku nowy, tym razem jednak lekki wóz, mają odebrać także strażacy z Bilskiej Woli. W tym przypadku również zarezerwowano gminną dotację na ten cel, a konkretnie 70 tysięcy złotych – w tym 41 tysięcy złotych z funduszu sołeckiego (20 tysięcy złotych – sołectwo Bilska Wola, 10 tysięcy złotych – sołectwo Bilska Wola-Kolonia oraz 11 tysięcy złotych – sołectwo Klementynów). Pozostałą kwotę – 280 tysięcy złotych - również zabezpieczono w budżecie państwa.

- Pomagamy naszym strażakom, nie tylko dofinansowując zakup nowy aut. Na wydatki majątkowe i inwestycyjne zabezpieczono w tegorocznym budżecie 60 tysięcy złotych. Ta kwota została przeznaczona na termomodernizację strażnicy w Przygłowie. W tym przypadku część tej kwoty również pochodziła z funduszu sołeckiego (25 tysięcy złotych – sołectwo Przygłów) - przekazują sulejowscy urzędnicy.

Pełna fotorelacja z tego historycznego wydarzenia dostępna jest na stronie OSP Przygłów >>> KLIKNIJ.

Źródło: UGiM Sulejów, OSP Przygłów