wersja testowa serwisu

Rodzice nie zdecydowali się na pogrzeb, zrobiły to władze miasta. W Sieradzu odbył się pogrzeb nienarodzonych dzieci

aktualnosci_af6f51c4b86bcaba45768d0e31509296_view2

Na cmentarzu komunalnym w Sieradzu pochowano dzisiaj dzieci martwo urodzone, których bliscy nie zdecydowali się na organizację pogrzebu. 

To pierwszy taki pogrzeb w naszym mieście. Zgodnie z podjętą rok temu uchwałą Rady Miejskiej pochówek dzieci martwo urodzonych będzie miał miejsce dwa razy w roku – zawsze 15 października i 25 marca. W skromnej uroczystości poprowadzonej przez księdza Marka Kryskę, proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Sieradzu, udział wziął Prezydent Sieradza Paweł Osiewała, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i radnych, a także mieszkańcy Sieradz. 

- To jest symbol przyjęcia tych dzieci do naszej sieradzkiej rodziny. To miejsce, które pozwoli wielu rodzicom przyjść tu i zapalić świeczkę, oddać hołd swoim nienarodzonym dzieciom, którym poprzez te uroczystość daliśmy świadectwo szacunku i pamięci – mówił po uroczystości Prezydent Paweł Osiewała.

- Śmierć nienarodzonego dziecka, właściwie nie jest niczym innym, jak śmiercią bliskiej osoby. Osoby, która choć nie została jeszcze poznana, ale była wyczekiwana i upragniona od samego początku. Tak, jak w przypadku straty bliskiej osoby, tak i tu rodzicie muszą przejść okres żałoby. Pożegnanie dziecka, a pogrzeb jest takim pożegnaniem, jest jedną z form domknięcia żałoby. Czasami może dojść do tego w taki symboliczny sposób, w jaki zadziało się to dzisiaj, a niejednokrotnie takie domknięcie żałoby dochodzi po wielu latach, w procesie psychoterapii kobiety, całej rodziny - wyjaśnia Agnieszka Jasianek-Dobras, psychoterapeutka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sieradzu. 

Zgodnie z przyjęta uchwałą, pochówek organizuje Miasto Sieradz. Grób dzieci nienarodzonych znajduje się w lewej części cmentarza komunalnego. Dzisiaj spoczęły w nim prochy trójki dzieci.

źródło: UM Sieradz