Rolnicy z regionu piotrkowskiego załamują ręce. Powód? Afrykański Pomór Świń

swnienie-kafel
UG Czarnocin

Rolnicy z gminy Czarnocin i części gmin Moszczenica i Grabica załamują ręce z powodu potwierdzenia przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń w miejscowości Kruszów w gminie Tuszyn (powiat łódzki wschodni). Ognisko znajduje się w takiej odległości, że podjęcie urzędowych działań zwalczania tej choroby poprzez wyznaczenie strefy zapowietrzonej w promieniu 3 km od ogniska i strefy zagrożonej kolejne 7 km obejmuje zasięgiem całą gminę Czarnocin.

Dodać należy, że na terenie oddziaływania znajdują się także firmy paszowe na czele z AGRO Kocięba oraz Ubojnia Trzody Chlewnej Maciejek, które również odczują skutki wprowadzenia stref. Procedury zwalczania choroby przewidują także wprowadzenie kwarantanny tj. wstrzymania obrotu zwierząt na okres odpowiednio 40 i 30 dni. 

W poniedziałek odbyło się w Czarnocinie spotkanie informacyjne dla rolników zorganizowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii Konrada Derenia i Wójta Gminy Romana Miksę. Omówiono głównie procedury postępowania ze zwierzętami w poszczególnych strefach, zasady bioasekuracji i możliwości wsparcia rolników w sprzedaży zwierząt. Jak poinformował Wójt Roman Miksa trwają obecnie prace na szczeblu krajowym i wojewódzkim dotyczące wielkości obszarów objętych ograniczeniami oraz czasu w jakim te ograniczenia miały by obowiązywać. 

- Nasi rolnicy są profesjonalnie przygotowani do hodowli trzody i spełniają wszystkie wymogi bioasekuracji, dlatego nie możemy dopuścić do dramatycznych skutków tej sytuacji. Przypadek, który się pojawił dotyczy gospodarstwa małego i chyba nie do końca przestrzegającego zasad bioasekuracji. Aby obronić naszych rolników podjęliśmy wspólnie z przedstawicielami izb rolniczych i członkami „Solidarności" RI Powiatu Piotrkowskiego oraz posłami Prawa i Sprawiedliwości ziemi piotrkowskiej i służbami weterynaryjnymi działania mające na celu zminimalizowanie skutków potwierdzonego ogniska ASF-u - informuje UG Czarnocin.

Tylko w gminie Czarnocin funkcjonuje ponad 1100 gospodarstw rolnych z czego duża ilość zajmuje się produkcją trzody chlewnej, hodując rocznie około 50 tysięcy sztuk świń .