"Porozmawiajmy w Łódzkiem" i rodzinny piknik w Rozprzy. Mieszkańcy tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie Marszałka!

rozprza_piknik
Łódzkie Urząd Marszałkowski/ Adam Staśkiewicz

Cykl spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem" zawitał w środę, 25 sierpnia do gminy Rozprza w powiecie piotrkowskim. Tam wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba informował mieszkańców, samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych nie tylko o ofercie Urzędu Marszałkowskiego, ale też o Strategii Województwa Łódzkiego 2030. Później na terenie boiska GKS Czarni Rozprza zorganizowano piknik rodzinny. Było smacznie, wesoło i… na szczęście obyło się bez deszczu.

W ramach spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem" dyrektorzy Urzędu Marszałkowskiego i przedstawiciele instytucji podległych samorządowi województwa przybliżają mieszkańcom oraz samorządowcom aktualne i planowane konkursy unijne, realizowane programy wsparcia czy możliwości pozyskania grantów. Dzięki spotkaniom w poszczególnych powiatach Łódzkiego lokalna społeczność ma także okazję zapoznać się z niezwykle ważnym dokumentem, jakim jest Strategia Województwa Łódzkiego. Każdy region województwa - a więc również powiat piotrkowski - ma swoje miejsce w Strategii.

Wicemarszałek województwa podczas spotkania z lokalną społecznością poruszył najważniejsze dla powiatu piotrkowskiego tematy i problemy, a także przedstawił największe wyzwania, jakie stoją przed naszym regionem. 

- Strategia WŁ 2030 to swoista „konstytucja" naszego województwa, wyznacza kierunki rozwoju, ale też globalne trendy rozwojowe, do których musimy się dostosować. Te najważniejsze wyzwania, przed którymi stoimy to zmiany demograficzne – społeczeństwo Łódzkiego starzeje się. Kolejne to zmiany klimatyczne, których doświadczamy, a które wiążą się np. z podnoszeniem poziomu wód gruntowych, również na ziemi piotrkowskiej – mówił Zbigniew Ziemba.

Wicemarszałek wspomniał również o transformacji energetycznej, przed którą stoi nasz region. 

- Odnawialne źródła muszą mieć coraz większy udział w produkcji energii, to nieuniknione – dodał.

Zbigniew Ziemba przypomniał też, z jakich źródeł finansowania może korzystać i korzysta powiat piotrkowski, a są to m.in. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, dofinansowania na budowę dróg dojazdowych do pól czy granty sołeckie.

Spotkanie było też okazją do wręczenia symbolicznych czeków dla beneficjentów, którzy wystąpili o dotacje. Wsparcie finansowe otrzymały m.in. parafie z powiatu piotrkowskiego na przeprowadzenie remontów świątyń. Czeki wraz z wicemarszałkiem wręczali przewodnicząca Sejmiku Województwa Iwona Koperska i radny Paweł Kowalczyk.

Po rozmowach o Łódzkiem przyszedł czas na piknik rodzinny. Dla uczestników zabawy przygotowano moc atrakcji, m.in. zabawę z DJ-em, konkursy z nagrodami, występy artystyczne, grill, watę cukrową czy Strefę Zabaw dla najmłodszych. Chętni mogli skorzystać z mobilnego punktu szczepień przeciw COVID-19. O poczęstunek zadbały panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich (KGW z Łochyńska, Milejowa, Witowa i Longinówki). Gospodynie wzięły udział w konkursie kulinarnym. Bezkonkurencyjna okazała się biała kiełbasa w porach przygotowana przez panie z KGW Milejów, które otrzymały nagrodę finansową.

Podczas pikniku symboliczne czeki w ramach programu „Sołectwo na plus" odbierali sołtysi miejscowości z powiatu piotrkowskiego. Sołectwa mogły wnioskować o dofinansowania do 10 tys. zł.

Żródło: Łódzki Urząd Marszałkowski, fot. A.Staśkiewicz