Rusza modernizacja Wolborskiej i Rakowskiej. Będą poważne utrudnienia dla kierowców

9d52fa71-c7ea-4270-8de9-a63e60-172051082_20240709-083857_1
UM Piotrków Trybunalski

Od najbliższego poniedziałku, 15 lipca rusza modernizacja ulic Wolborskiej i Rakowskiej. Firma STRABAG, odpowiedzialna za realizację projektu, rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze na ul. Wolborskiej na odcinku od ul. Leśnej do ronda Narodowych Sił Zbrojnych. Szykują się utrudnienia, bo ulica będzie zamknięta. 

Jak informują piotrkowscy urzędnicy, na czas remontu, fragment Wolborskiej zostanie czasowo wyłączony z ruchu samochodowego, jednak mieszkańcy będą mieli zapewniony wjazd do swoich posesji. Początkowe prace będą obejmować roboty przygotowawcze oraz rozbiórkowe na ulicy od ronda NSZ do Leśniej, po których nastąpi budowa kanalizacji deszczowej. Ten etap potrwa około czterech tygodni. Po zakończeniu prac przygotowawczych, modernizacja obejmie cały odcinek od ronda Narodowych Sił Zbrojnych do ul. Rakowskiej.

W związku z prowadzonymi pracami, konieczne będzie wprowadzenie objazdów. Ruch będzie kierowany przez obwodnicę do ulicy Rakowskiej, a przejazd na odcinku od ronda NSZ do ul. Leśnej będzie niemożliwy. Pracownicy Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji zapewniają jednak, że mieszkańcy będą mieli zapewniony wjazd do swoich posesji na każdym etapie prac.

- Objazdy będą prowadzić przez obwodnicę do ulicy Rakowskiej, a przejazd na odcinku od ronda do ulicy Leśnej będzie niemożliwy. W każdym przypadku mieszkańcy będą mieli zapewniony wjazd do swoich posesji. Następnie roboty obejmą odcinek od ulicy Wojska Polskiego do ulicy Rakowskiej. O szczegółach tego etapu będziemy informować mieszkańców ze stosownym wyprzedzeniem - informują pracownicy Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji.

Modernizacja obejmie szeroki zakres prac, mających na celu znaczną poprawę infrastruktury miejskiej. W ramach projektu przewidziano:

 1. Wymianę konstrukcji oraz nawierzchni jezdni dwóch ulic.
 2. Budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.
 3. Budowę ronda u zbiegu Wolborskiej i Rakowskiej.
 4. Przebudowę ronda Narodowych Sił Zbrojnych na rondo turbinowe.
 5. Przebudowę parkingu przy szpitalu oraz budowę dodatkowych miejsc postojowych przy ul. Rakowskiej.
 6. Budowę miejsc postojowych wzdłuż ulicy Wolborskiej.
 7. Przebudowę nawierzchni placu Litewskiego po jego zachodniej stronie.
 8. Przebudowę ronda T. Pecolta.
 9. Budowę zatok autobusowych.
 10. Przebudowę pętli autobusowej przy ul. Rakowskiej.
 11. Budowę doświetlaczy przejść dla pieszych.
 12. Budowę oświetlenia ulicznego.
 13. Budowę i przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami.
 14. Przebudowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami.
 15. Budowę kanalizacji deszczowej.
 16. Likwidację kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną.
 17. Wycinkę drzew w niezbędnym zakresie.
 18. Montaż elementów małej architektury

Całkowity koszt inwestycji wynosi 47,63 mln zł, z czego 28 mln zł pochodzi z rządowego programu „Polski Ład". Pozostałe środki zostaną pokryte z budżetu miejskiego. Modernizacja ulic Wolborskiej i Rakowskiej ma na celu nie tylko poprawę komfortu i bezpieczeństwa użytkowników dróg, ale także podniesienie estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni publicznej - przekazują pracownicy piotrkowskiego magistratu. 

Źródło: UM Piotrków Trybunalski