wersja testowa serwisu

Śmiertelny wypadek w gminie Mniszków. Kursant nauki jazdy potrącił pieszego

Śmiertelny wypadek w gminie Mniszków. Kursant nauki jazdy śmiertelnie potrącił pieszego
fot. KPP w Opocznie

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 12 października o godzinie 19:40 w Strzelcach w gminie Mniszków w powiecie opoczyńskim. Apelujemy do pieszych o zakładanie odblasków. One mogą uratować życie. 

Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, pod nadzorem prokuratora, wstępnie ustalili, że 32-letni kursant nauki jazdy, kierując samochodem ciężarowym marki Man, jadąc pod okiem 46-letniego instruktora, podczas wyprzedzania innego pojazdu, także nauki jazdy, potrącił idącego w tym samym kierunku 45-letniego pieszego. Niestety pieszy poniósł śmierć na miejscu.

- Pieszy nie był ubrany w żaden element odblaskowy, który mógłby zwiększyć jego widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo w tym czasie panowały bardzo trudne warunki drogowe, obfite opady deszczu, zmrok, znacząco utrudniają widoczność na drodze. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i podczas poruszania się po drogach (nawet w terenie zabudowanym) zakładać elementy odblaskowe - mówi asp. szt. Barbara Stępień z KPP w Opocznie. - Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 m.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.