wersja testowa serwisu

Strażacy u harcerzy. W Wolicy kontrolowano obóz i rozmawiano o bezpieczeństwie

strazaki-u-harcerzy
PSP Piotrków Trybunalski

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim przeprowadzili wizytację obozu harcerskiego w miejscowości Wolica (gm. Aleksandrów). W związku z rozpoczęciem Harcerskiej Akcji Letniej strażacy podejmują działania w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami.

Wydarzenia z 2017 roku, kiedy to w nocy z 11 na 12 sierpnia, po gwałtownych burzach z silnym wiatrem doszczętnie został zniszczone harcerskie obozowisko w Suszku, a dwie harcerki w wieku 13 i 14 lat straciły życie, wstrząsnęły całym krajem. Tragedia, choć minęło od niej już pięć lat, ciągle budzi grozę i jest powodem wzmożonych kontroli rozmaitych służb. Takie wizyty służą także edukacji najmłodszych uczestników letniego wypoczynku.

W ostatnich dniach piotrkowscy strażacy odwiedzili harcerzy wypoczywających w Wolicy. 

Działania polegają na sprawdzeniu sposobu wdrożenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących na obozie oraz zaznajomienia uczestników obozu ze sposobem alarmowania oraz postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Sprawdzamy także warunki i organizację ewentualnej ewakuacji na terenie obozu - informują piotrkowscy strażacy i dodają: - Ponadto ustala się środki i sposoby łączności na potrzeby wymiany informacji o zagrożeniach oraz prowadzi się działania edukacyjne w ramach prewencji społecznej.

Każda Komenda obozu harcerskiego ma obowiązek powiadomić, na co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku na obozie harcerskim, właściwą dla miejsca lokalizacji obozu komendę powiatową/miejską Państwowej Straży Pożarnej oraz komendę powiatową/miejską Policji o planowanym obozie.