Sulejów: Wymieniono już większość okien w Kościele św. Floriana

dsc_0823
fot. UM Sulejów

Podczas bombardowania Sulejowa w 1939 roku z okien świątyni wyleciały wszystkie szyby oraz witraże i niektóre kamienne maswerki, zastąpiono je wówczas zwykłym szkłem, ale stan większości szyb był nie najlepszy, dlatego konieczna była wymiana okien w tym zabytkowym obiekcie. Po raz pierwszy na ten temat pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, od tamtej pory wymieniono większość okien. Prace zostały przeprowadzone pod nadzorem konserwatora, który w czwartek, 18 listopada 2021 r. dokonał odbioru.

Oprócz przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków końcowy efekt prac ocenili również projektant – Wojciech Szygendowski, kierownik Referatu Promocji, Kultury, Turystyki, Sportu i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sulejowie – Sławomir Rybak oraz oczywiście proboszcz tej parafii – ksiądz Leszek Druch.

- Spośród 43 okien, z których słynie nasz kościół, wymieniliśmy już ponad połowę, wszystkie dolne, dwa wysokie okna za ołtarzem i trzy gotyckie rozety, z tym, że jedną całkowicie odtworzyliśmy, ponieważ przez 82 lata to miejsce było zabezpieczone deskami. Musimy jeszcze wymienić 16 okien, które znajdują się w górnej części budynku, ale to będzie dla nas większe wyzwanie, ponieważ są one większe od pozostałych, a poza tym znajdują się dosyć wysoko. Z takim wsparciem na pewno sobie jednak poradzimy, dlatego przy okazji serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom, bez których nie wykonalibyśmy tych prac, a więc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, w tym wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie, którzy przyznali nam dotację. Dziękuję też pracownikom Urzędu Miejskiego w Sulejowie z panem burmistrzem na czele, ponieważ dostaliśmy też dofinansowanie z budżetu gminy. Przede wszystkim dziękuję jednak naszym wiernym parafianom, ponieważ to oni utrzymują tę świątynię. Bóg zapłać – powiedział ksiądz Leszek Druch.

Kościół pw. św. Floriana jest wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Łódzkiego. Wymiana 23 okien, dwóch rozet oraz odtworzenie trzeciej rozety kosztowało nieco ponad 303 tysiące złotych, 101 tys. zł pochodzi z budżetu gminy Sulejów, a 73 tys. zł z budżetu Województwa Łódzkiego.

źródło: UM Sulejów