Te wiejskie gospodynie zadały szyku! Projektowanie, szycie i pokaz mody za członkiniami z KGW. Teraz czas na finał [Foto]

modne
lodzkie.pl

Maki z gminy Radomsko, peonie, róże i kłosy zbóż z powiatu piotrkowskiego czy liście dębu z Byszew w gminie Nowosolna rozkwitły na strojach gospodyń wiejskich, które wzięły udział w kolejnym pokazie w ramach konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego". W sobotni wieczór w Stefanówce w gminie Rozprza na wybiegu błyszczały reprezentantki aż 40 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: piotrkowskiego, bełchatowskiego, radomszczańskiego i łódzkiego wschodniego.

Kreacje zaprezentowane przez uczestniczki zachwycały barwami, kunsztem wykonania i pomysłowymi nawiązaniami do tradycji ludowych Łódzkiego.

- Założeniem tego konkursu było przełamanie tej tradycji nowoczesnością, co widzimy po strojach – mówi pomysłodawca konkursu, Paweł Kowalczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. Jak dodaje, zabawa, która objęła całe województwo, jest jednocześnie prezentacją bogatej i różnorodnej działalności KGW. – Bez kół tak naprawdę nic się nie odbywa. Organizują imprezy, zawsze nam pomagają, panie z KGW są najlepszymi ambasadorami naszych miejscowości.

Każde z kół biorące udział w konkursie musiało zaprojektować, a potem wykonać strój inspirowany kulturą swojego najbliższego regionu. Zaprezentowane propozycje łączyły tradycję z nowoczesnymi trendami w modzie. Podczas eliminacji w Stefanówce, panie przeszły same siebie: były ręcznie haftowane koszule i spódnice, zdobione na ludowo szerokie spodnie, wykonane na szydełku berety i ozdoby, olśniewające wianki, a nawet suknia ślubna.

- Nasza propozycja to suknia ślubna inspirowana ludowymi strojami z powiatu piotrkowskiego, która została wykonana samodzielnie przez członkinie KGW Wolbórz. Nasza kopertowa suknia jest ozdobiona bufiastymi rękawami, z których jeden wykonany jest techniką koronki klockowej przez twórczynię ludową, panią Elżbietę Bąk. Głębokie rozcięcie kryje spódnicę z tradycyjnej zapaski, w których występują nasze dziewczyny z KGW – mówi Magdalena Wnukiewicz, reprezentująca KGW z Wolborza. 

Stój dopełniał efektowny czepiec z czerwonymi, wstążkowymi kwiatami, a także kamieniami, kryształkami i piórami oraz z tradycyjnym, tiulowym welonem ozdobiony kwiatuszkami wykonanymi metodą szydełkową. Motywy roślinne, ale także tradycyjne pasiaki, wykorzystały w swoich kreacjach też inne koła.

- Nasz strój jest inspirowany lokalnym ubiorem z powiatu radomszczańskiego. Tradycyjny pasiak tego regionu jest użyty zarówno w żakiecie, jak i w sukience. Do tego torebka w maki - opisuje Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki" z Kietlina.

W jury oceniającym stroje zasiedli wicemarszałek Zbigniew Ziemba, radna sejmiku województwa Beata Dróżdż, projektant Maciej Jóźwicki z grupy RadDuet i Magdalena Rozenfeld, reżyserka pokazu.

– Uroda pań z KGW połączona z żywym folklorem, ale osadzonym w tradycji, to nasza tożsamość, to jest źródło, z którego czerpiemy, żeby budować współczesność i myśleć o przyszłości – mówi wicemarszałek Ziemba.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, ale po burzliwych obradach wybrała 10 KGW, które zaprezentują się podczas finału w Łodzi, 23 marca. To: 

  • KGW we Włodzimierzowie z gm. Sulejów (pow. piotrkowski), 
  • KGW „Wkoło Wojciechów" z gm. Gomunice (pow. radomszczański), 
  • KGW „Kasztelanki" z Rozprzy (pow. piotrkowski), 
  • KGW „Szczukocice" z gm. Gorzkowice (pow. piotrkowski), 
  • KGW w Kurnędzu z gm. Sulejów (pow. piotrkowski), 
  • KGW z Wolborza (pow. piotrkowski), 
  • KGW „Makowe Panienki" z Kietlina z gm. Radomsko, 
  • KGW w Dobrzelowie (pow. bełchatowski), 
  • KGW „Kobiety z Pasją" z Gorzkowic (pow. piotrkowski) 
  • KGW „Piekarzanki" z Piekar z gm. Wola Krzysztoporska (pow. piotrkowski).


- Wszystkie stroje zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, jestem zachwycona pomysłowością, a także pracowitością pań. Zawsze wiedziałam, że KGW budują naszą tradycję – podkreśla radna Beata Dróżdż.

Wygrane są jednak wszystkie koła, bo nagrodą za udział w eliminacjach były namioty wystawiennicze – czeki na ich odbiór wręczał radny Paweł Kowalczyk. Drugą nagrodą, także dla publiczności, która owacyjnie kibicowała modelkom, był koncert Rafała Brzozowskiego.

Eliminacje rejonowe w gm. Rozprza były już trzecimi z kolei - wcześniej oglądaliśmy pokazy w Łowiczu i Sieradzu. Przed nami jeszcze zmagania w Skierniewicach oraz finał w Łodzi, gdzie na zwyciężczynie czekają nagrody finansowe w łącznej wysokości 20 tys. zł. 

Współorganizatorem modowych zmagań KGW jest Łódzki Dom Kultury, a celem konkursu, oprócz popularyzowania tradycji kulturowych naszego województwa, także promocja różnorodnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

Źródło: lodzkie.pl