To była pierwsza taka operacja w bełchatowskim szpitalu! Lekarze podjęli medyczne wyzwanie: "Zabieg zakończył się sukcesem"

To była pierwsza taka operacja w bełchatowskim szpitalu! Kardiolodzy podjęli  medyczne wyzwanie: "Zabieg zakończył się sukcesem"

Lekarze z bełchatowskiego Szpitala Wojewódzkiego po raz kolejny poszerzają swoje medyczne granice. Tym razem zespół kardiologów pomógł 65-letniej pacjentce wykonując zabieg walwuloplastyki zastawki aortalnej.Kobieta do Bełchatowa trafiła pod opiekę medyków w stanie zagrożenia życia, na szczęście udało się je uratować i seniorka opuściła szpital w bardzo dobrym stanie. A o tym jak spory przełom w leczeniu uzyskano w Bełchatowie niech między innymi zaświadczy fakt, że kobiecie odroczono zabieg w jednym z łódzkich szpitali... 

Od czterech miesięcy w bełchatowskim szpitalu działa Pracownia Hemodynamiki. Zespół pod kierownictwem dr hab. n.med. Jana Zbigniewa Perugi ratuje serca i życia mieszkańców regionu. O tym, że robi to skutecznie może dowodzić nowatorski zabieg walwuloplastyki zastawki aortalnej. Operację po raz pierwszy w historii Szpitala Wojewódzkiego Jana Pawła II wykonano w bieżącym miesiącu. Pod opiekę medyków trafiła 65-latka z powiatu piotrkowskiego. 

- Pacjentka ze względu na przewlekłe owrzodzenie kończyn dolnych została odroczona od zabiegu TAVI, czyli zabiegu wymiany zastawki aortalnej, w jednym z łódzkich szpitali. Chora została przyjęta do tutejszego Oddziału Kardiologicznego z objawami skrajnie ciężkiej niewydolności krążenia w stanie bezpośredniego zagrożenia życia oraz stenozą aortalną, czyli wadą serca z ciężkim zwężeniem tej zastawki, śmiertelność pacjentów z taką wadą serca jest bardzo wysoka - przekazują pracownicy Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie. 

Po ocenie echokardiograficznej i leczeniu w tutejszym oddziale przez doktora Damiana Grzegorka seniorka została zakwalifikowana do zabiegu. Operacji podjął się zespół Pracowni Hemodynamiki pod przewodnictwem dr hab. n. med. Jana Zbigniewa Perugi przy asyście doktora Damiana Grzegorka. 

- Operacja polegała na wprowadzeniu w ujście aortalne specjalnego balonu i poszerzeniu ujścia aortalnego. Zabieg zakończył się sukcesem, zamierzony efekt terapeutyczny został osiągnięty. Po kilku dniach chora została wypisana do domu w bardzo dobrym stanie klinicznym. Powyższy zabieg stanowi pomost do dalszego leczenia operacyjnego - przekazuje dr hab. n.med. Jan Zbigniew Peruga i dodaje: - Jest to nowa jakość leczenia kardiologicznego w naszym Szpitalu, nigdy wcześniej taki zabieg nie był wykonywany na terenie Bełchatowa.

CZYTAJ >>> Tak wygląda operacja robotyczna! Bełchatowscy urolodzy pokazali nam jak pracuje się w medycynie XXI wieku [Wideo, foto]

Ale teraz możliwości medyczne się poszerzyły. Kardiolodzy pracują bowiem od października 2023 roku w ultra nowoczesnej Pracowni Hemodynamiki. To część Oddziału Kardiologicznego, która powstałą nakładem blisko 8 milionów złotych. Inwestycja się opłaciła, bo w tej chwili  Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w ramach swojej działalności ma już integralne i kompleksowe możliwości opieki kardiologicznej dla pacjentów całego regionu, nie tylko bełchatowskiego. 

Pracownia Hemodynamiki dysponuje nie tylko najnowocześniejszym sprzętem do leczenia ostrych i przewlekłych zespołów wieńcowych oraz wad strukturalnych serca, ale pracuje także w doborowych zespole. Kierownikiem Pracowni jest dr hab. n.med. Jan Zbigniew Peruga, który jest związany z kardiologią inwazyjną od ponad 40 lat. Więcej o samej pracowni pisaliśmy w artykule >>> Kardiologia XXI wieku: W bełchatowskim szpitalu ratują serca w nowoczesnych pracowniach hemodynamiki i elektrofizjologii. Zajrzeliśmy do ich wnętrza [Foto]. Przygotowaliśmy także relację wideo z odwiedzin w pracowni, folm dostępny jest w naszych mediach społecznościowych >>> KLIKNIJ.