Sukces lekarzy z Radomska, pierwszy tego typu zabieg w historii szpitala! Dzięki medykom pacjent odzyska ważną umiejętność

Sukces lekarzy z Radomska, pierwszy tego typu zabieg w historii szpitala! Dzięki medykom pacjent odzyska ważną umiejętność
fot. poglądowe/Pixabay

To pierwszy tego typu zabieg w historii radomszczańskiego szpitala. Zespół Oddziału Otolaryngologii pod kierownictwem dr n. med. Marcina Mazeranta, z sukcesem przeprowadził w miniony wtorek, 24 października pierwszy zabieg wszczepienia protezy głosowej. Dzięki niemu pacjent po całkowitym usunięciu krtani będzie mógł swobodnie porozumiewać się z otoczeniem. 

Metoda chirurgicznej rehabilitacji mowy u chorych po usunięciu krtani polega na wytworzeniu przetoki tchawiczo–przełykowej i wszczepieniu prostej, jednokierunkowej zastawki powietrznej – tzw. protezy głosowej. 

- Pozwala to, przy zamknięciu otworu tracheostomy palcem, kierować powietrze wydechowe z płuc do przełyku i gardła dolnego, dla wytworzenia zastępczego tonu podstawowego w tym samym miejscu, co w przypadku mowy przełykowej – tzw. segmencie gardłowo-przełykowym - przekazuje zespół Szpitala Powiatowego w Radomsku. 

Jak dodają medycy, metoda ta może być stosowana zarówno w trakcie operacji całkowitego usunięcia krtani (tzw. implantacja pierwotna), jak i po zakończeniu leczenia onkologicznego – w dowolnym odstępie czasu. Implantacja wtórna wymaga jednak kolejnego, względnie prostego zabiegu operacyjnego.

Obecnie wszczepienie protezy jest najpopularniejszą i najbardziej skuteczną na świecie metodą rehabilitacji głosu, bowiem zapewnia emisję naturalnego i płynnego głosu.

Stanowią jednak ogromną szansę na powrót do normalności, przywracając pacjentom zdolność mówienia i swobodnej komunikacji.