wersja testowa serwisu

Unieważniono przetarg na raport środowiskowy S12! Gminę Sulejów czekają kolejne, długie miesiące oczekiwania

construction-4216749_1280
Pixabay

Podczas kolejnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12, pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali, że 12 października unieważniono przetarg dotyczący aktualizacji raportu środowiskowego i niebawem ma zostać ogłoszony kolejny. Z kolei przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury przekazał, że niebawem cała inwestycja ma zostać rozszerzona o budowę odcinka od Kozenina do węzła Łódź-Południe. Burmistrz Sulejowa – Wojciech Ostrowski po raz kolejny przypomniał, że każdy stracony rok powoduje, że lokalne drogi są niszczone, dlatego zaapelował o przekazanie dodatkowych funduszy na ich remonty.

W lipcu bieżącego roku informowano, że aktualizację studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S12 od Piotrkowa Trybunalskiego do Opoczna (granica woj. łódzkiego i mazowieckiego) oraz dla drogi ekspresowej S74 na odcinku Sulejów - granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego wykonają pracownicy firmy Mosty Katowice. Zanim wynik przetargu się uprawomocnił przedstawiciel konkurencyjnej firmy odwołał się od jego wyników, a pracownicy Krajowej Izby Odwoławczej uznali to odwołanie za zasadne, dlatego 12 października 2021 r. przetarg został unieważniony. Ponowny ma zostać ogłoszony w listopadzie.

Inwentaryzacja środowiskowa będzie trwała co najmniej 12 miesięcy, dlatego raport zostanie zatwierdzony najwcześniej za około półtora roku. Wcześniej podczas obrad Rady Ministrów do Programu budowy dróg krajowych ma zostać wprowadzony nowy odcinek „eski".

- Mówimy o budowie połączenia Kozenin-Łódź Południe. Jest to odcinek przedłużający planowaną drogę ekspresową S12 w kierunku północnym do połączenia z drogą ekspresową S8. Był to postulat, który pojawiał się podczas rozmów z samorządami i jest to odcinek, który planujemy uzupełnić w II połowie 2022 r. Droga ekspresowa S12 będzie się nam wydłużać o kolejne 60 km, jest to projekt, który zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drugiej połowie 2022 roku, w tej chwili podlega konsultacjom społecznym. To jest nowy odcinek, ale w programie zawarte są wszystkie odcinki drogi ekspresowej S12 i one uzyskają dofinansowanie w nowej perspektywie UE - powiedział Jarosław Waszkiewicz, dyrektor Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury.

Do tych zapowiedzi odniósł się burmistrz gminy Sulejów – Wojciech Ostrowski.

- Wielokrotnie podkreślałem, że raport środowiskowy zawiera mnóstwo błędów, o czym informowaliśmy już w 2014 roku. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska potwierdził nasze zarzuty, dlatego nakazał aktualizację raportu. Mijają kolejne miesiące, a my nadal nie wiemy kto to zrobi. Dodatkowo dzisiaj dowiedziałem się, że "eska" połączy też Tomaszów Mazowiecki i Łódź. Mam przed sobą planszę ilustrującą plan zagospodarowania przestrzennego województwa łódzkiego do 2030 r., gdzie jest wyraźnie napisane, że budowa postulowanej drogi jest uwarunkowana brakiem realizacji S12 na odcinku Piotrków Trybunalski – Sulejów. Tymczasem gmina Sulejów jest rozjeżdżana przez TIR-y. Dziękuję nowemu dyrektorowi łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za wsparcie i remonty najbardziej zniszczonych odcinków DK12/DK74, ale nie zmienia to faktu, że gdy dochodzi do jakiegoś wypadku, kierowcy szukają objazdów przez nasze gminne drogi. Mam prośbę do naszych parlamentarzystów, poprzyjcie nasz wniosek złożony w ramach Polskiego Ładu dotyczący remontów dróg. Będzie to zadośćuczynienie dla tych, którzy cierpią najbardziej, czyli mieszkańców naszej gminy – powiedział burmistrz Wojciech Ostrowski.

Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury zapewnił, że rządowe plany nie muszą uwzględniać planów zagospodarowania przestrzennego poszczególnych województw i obydwa odcinki mają być realizowane, zarówno ten łączący Kozenin z węzłem Łódź-Południe, jak i ten pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Sulejowem.