UWAGA Frankowicze: Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą frankowiczów. Banki wypłacają coraz więcej odszkodowań

uwaga-frankowicze

Prezydent podpisał 18 lipca nowelizację ustawy dotycząca wsparcia frankowiczów. Obecnie zarówno banki, jak i wszystkie osoby spłacające kredyty hipoteczne w walucie czekają z niecierpliwością na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zgodności zapisów w tego typu umowach z prawem, który ma zapaść po wakacjach.

Na jakich warunkach zostawał przyznawany kredyt?

Według umowy banki udzielały kredytu, co prawda wyrażonego w polskich złotówkach, jednak indeksowanego do waluty obcej (franka szwajcarskiego). Umowa kredytu zawierała regulamin w którym opisane były zasady indeksowania.

Ponadto regulamin przewidywał, że wypłata kredytu będzie dokonana w polskich złotówkach po kursie nie niższym niż obowiązujący w danym momencie kurs kupna franka szwajcarskiego. Z kolei saldo zadłużenia z tytułu kredytu według warunków umowy było wyrażone w szwajcarskiej walucie, a także obliczane w oparciu o kurs, który obowiązywał w momencie wypłaty tego kredytu.

Warto również wiedzieć, że zgodnie z umową raty kredytu, które podlegały spłacie również wyrażone były we frankach szwajcarskich. W dniu ich wymagalności zostawały pobierane z rachunku bankowego prowadzonego w polskiej walucie według kursu sprzedaży zgodnego z tabelą, która obowiązywała w danym banku na koniec dnia roboczego poprzedzającego dzień w jakim rata kredytu była wymagalna.

Dlaczego kredytobiorcy zaczęli składać pozwy o nieważność kredytu?

Pierwsi niezadowoleni kredytobiorcy zdecydowali się wnieść pozew do sądu okręgowego w Warszawie o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Powodem ich zdaniem były nieuczciwe postanowienia, które dotyczyły całego mechanizmu indeksowania.

Kredytobiorcy twierdzili także, że postanowienia zawarte w umowie były niezgodne z polskim prawem, gdyż pozwalały bankom na jednostronne oraz dobrowolne określanie kursu złotówki do franka szwajcarskiego.

W rezultacie banki jednostronnie określały nie tylko saldo, które było wyrażone w szwajcarskiej walucie, ale również wynik przeliczenia raty kredytu wyrażonej we frankach szwajcarskich na kwotę w złotówkach.

Wyrok w jakiej sprawie może być precedensowy?

W 2018 roku państwo K. i J. Dziubakowie podpisali umowę z bankiem na kredyt hipoteczny na okres 480 miesięcy. Kredytobiorcy domagali się, aby umowa została wykonywana z pominięciem nieuczciwych warunków.

Z kolei Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne w prowadzonej sprawie. Domagał się wykładni prawa unijnego w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W maju 2019 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, która jest wstępem do ostatecznego wyroku. TSUE może wydać orzeczenie kierując się tą opinią (w zdecydowanej większości przypadków tak się dzieje). Wyrok może także być zupełnie inny.

Gdzie należy się zgłosić?

Jeśli posiadasz kredyt we frankach, skontaktuj się z agentem NIK Odszkodowania, aby uzyskać informacje na temat wysokości odszkodowania, które Ci przysługuje. Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

Marcin Kaczmarek
Dyrektor Regionalny
tel. +48 605 244 393

Bartłomiej Noga
Dyrektor Regionalny
tel. +48 537 577 975