Łódzkie: Mamy alert meto I stopnia. Pogoda szaleje, nasze samopoczucie pikuje w dół. To nie będzie miły wtorek

person-1103917_1280
Pixabay

To z pewnością nie będzie spokojny pogodowo dzień. Od wczesnego poranka mieszkańcy Łódzkiego zmagają się z nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi - silny wiatr, znaczące ochłodzenie i spadki ciśnienia dają się we znaki w każdym zakątku województwa. W tej chwili dla całego regionu już obowiązuje alert I stopnia przed silnym wiatrem. Czego możemy się spodziewać? Szczegóły poniżej.

Trzeba przyznać, że od wczoraj kwiecień zdecydowanie pokazuje swoje oblicze z popularnego przysłowia, że plecień. Po kilkunastodniowym, pogodowym rozpieszczeniu, teraz przychodzi nam się zmierzyć z tą bardziej niemiłą odsłoną kwietnia. Ochłodzenie i to znaczne, sięgające kilkunastu stopni, deszcz i wiatr. Nie wykluczone w najbliższych dniach są też przymrozki w nocy. W tej chwili sporym problemem jest silny wiatr. IMGW dla całego naszego regionu wydało alerty I stopnia. 

- Miejscami prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i południowego zachodu. Punktowo możliwe również burze - informują synoptycy IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk określono na wysokie 80 procent. Wydany rano alert będzie obowiązywać do godziny 19.00. 

Dynamiczna pogoda z porywistym wiatrem i burzami, kształtowana przez przemieszczający się z zachodu na wschód kraju układ frontów atmosferycznych, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka.

Dalsza część artykułu poniżej grafiki

Meteopaci będą narzekać, ale nie tylko oni...

Niżowa, przeważnie pochmurna i wietrzna pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną.

W strefie oddziaływania frontów atmosferycznych meteoropaci mogą doświadczać dolegliwości bólowych. Dynamiczna pogoda będzie działać pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy - osoby wrażliwe na bodźce pogodowe w czasie porywów wiatru mogą odczuwać niepokój, a podczas burz – drażliwość.

- W godzinach popołudniowych, po przejściu frontów i osłabnięciu wiatru, w czasie większych przejaśnień - najbardziej prawdopodobne w Polsce środkowej i północno-wschodniej - niekorzystny wpływ pogody na organizm nieznacznie osłabnie, a zwiększone usłonecznienie będzie przejściowo pozytywnie wpływać na nastrój - przekazują pracownicy IMGW.